Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Żyroskop

Poprzednie: Zawody robotów «» Następne:

Żyroskop - Urządzenie służące do pomiaru lub utrzymywania zadanego położenia, działające w oparciu o prawa fizyczne dotyczące zasady zachowania momentu pędu. Dawniej, przez pojęcie żyroskopu, rozumiano tylko wirujące ze znaczną prędkością koło lub dysk zamocowane w stelażu, który pozwalał na swobodną zmianę jego położenia w dowolnej płaszczyźnie. Działanie siły momentu obrotowego, wynikające z dużej prędkości obracającego się obiektu, umożliwiało utrzymanie płaszczyzny obrotu nieruchomo, niezależnie od zmian położenia stelażu. Wygląd i działanie takiego urządzenia można obejrzeć na tym filmie.

Z czasem, zaczęto dostrzegać inne możliwe zastosowania tej idei, a pojawienie się technologii MEMS zaowocowało znacznym wzrostem zainteresowaniem żyroskopami w odniesieniu do niektórych otaczających nas urządzeń. Jednym z najbardziej dostępnych dla robotyka amatora przykładów zastosowania żyroskopu jest modelarstwo lotnicze i wodne - szczególnie w pierwszym przypadku, dla helikopterów, popularny jest montaż żyroskopu w celu korekty stabilizacji lotu.

Przykład żyroskopu stosowanego w modelarstwie lotniczym
Grafika: Przykład żyroskopu stosowanego w modelarstwie lotniczym

Wyróżnia się dwa rodzaje żyroskopów - kierunkowe i prędkościowe, z czego w technologii MEMS najczęściej wykonuje się te drugie. W przeciwieństwie do tradycyjnego żyroskopu, żyroskopy MEMS wykorzystują drgania ośrodka masy oraz tzw. siłę Coriolisa do określania prędkości obrotowej całego układu wokół wybranej osi.

W robotyce amatorskiej, żyroskopy MEMS zyskały dużą popularność szczególnie w kategorii Micro Mouse, ponieważ pozwalają na dokładny pomiar kąta obrotu robota wokół własnej osi. Żyroskopy można również znaleźć w wielowirnikowych robotach latających (np. popularnych quadrocopter'ach) oraz dwukołowych, balansujących robotach typu Segway.

Poprzednie: Zawody robotów «» Następne:

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.