Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Żyroskop

Poprzednie: Zawody robotów «» Następne:

Żyroskop - Urządzenie służące do pomiaru lub utrzymywania zadanego położenia, działające w oparciu o prawa fizyczne dotyczące zasady zachowania momentu pędu. Dawniej, przez pojęcie żyroskopu, rozumiano tylko wirujące ze znaczną prędkością koło lub dysk zamocowane w stelażu, który pozwalał na swobodną zmianę jego położenia w dowolnej płaszczyźnie. Działanie siły momentu obrotowego, wynikające z dużej prędkości obracającego się obiektu, umożliwiało utrzymanie płaszczyzny obrotu nieruchomo, niezależnie od zmian położenia stelażu. Wygląd i działanie takiego urządzenia można obejrzeć na tym filmie.

Z czasem, zaczęto dostrzegać inne możliwe zastosowania tej idei, a pojawienie się technologii MEMS zaowocowało znacznym wzrostem zainteresowaniem żyroskopami w odniesieniu do niektórych otaczających nas urządzeń. Jednym z najbardziej dostępnych dla robotyka amatora przykładów zastosowania żyroskopu jest modelarstwo lotnicze i wodne - szczególnie w pierwszym przypadku, dla helikopterów, popularny jest montaż żyroskopu w celu korekty stabilizacji lotu.

Przykład żyroskopu stosowanego w modelarstwie lotniczym
Grafika: Przykład żyroskopu stosowanego w modelarstwie lotniczym

Wyróżnia się dwa rodzaje żyroskopów - kierunkowe i prędkościowe, z czego w technologii MEMS najczęściej wykonuje się te drugie. W przeciwieństwie do tradycyjnego żyroskopu, żyroskopy MEMS wykorzystują drgania ośrodka masy oraz tzw. siłę Coriolisa do określania prędkości obrotowej całego układu wokół wybranej osi.

W robotyce amatorskiej, żyroskopy MEMS zyskały dużą popularność szczególnie w kategorii Micro Mouse, ponieważ pozwalają na dokładny pomiar kąta obrotu robota wokół własnej osi. Żyroskopy można również znaleźć w wielowirnikowych robotach latających (np. popularnych quadrocopter'ach) oraz dwukołowych, balansujących robotach typu Segway.

Poprzednie: Zawody robotów «» Następne:

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu