Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

USART

Poprzednie: uC «» Następne: USB

USART - Protokół dwustronnej komunikacji, zwykle pomiędzy dwoma układami mirkoprocesorowymi. Jego implementacja pozwala zarówno na pracę w trybie synchronicznym, jak i asynchronicznym. Jest to swego rodzaju „rozwinięcie” protokołu UART o możliwość komunikacji synchronicznej z zachowaniem kompatybilności wstecznej, coraz częściej spotykane w nowszych mikrokontrolerach.

Obsługa USART w mikrokontrolerach jest bardzo uproszczona. Wymaga skonfigurowania kilku parametrów takich, jak określenie prędkości transmisji oraz formatu ramki. Moduł USART posiada możliwość pracy jako nadajnik lub odbiornik, przy czym oba tryby ograniczają się do zaledwie kilku instrukcji. Po zainicjowaniu transmisji, w przypadku wysyłania danych należy po prostu zaczekać aż zostanie zakończone nadawanie (w przypadku zajętości nadajnika), a następnie przenosimy nasze dane do odpowiedniego rejestru. W momencie kiedy chcemy odebrać dane, wystarczy zaczekać aż pojawią się w buforze i odczytać je z odpowiedniego rejestru.
W ten sposób można łatwo komunikować się z różnymi urządzeniami, np. modułem Bluetooth.

USART i UART pozwalają również na nawiązanie komunikacji przez RS232, co umożliwia np. komunikację z komputerem PC przy pomocy portu COM lub specjalnych konwerterów USB. Do obsługi takiego połączenia można wykorzystać dedykowane dla konkretnej aplikacji, pełniące określone funkcje programy, lub tzw. terminal - prosty program, najczęściej tekstowy, w którym na ekranie możemy wpisywać i wysyłać komendy do mikrokontrolera lub czytać zwracane informacje.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Port szeregowy i interfejs USART czyli komunikacja mikrokontrolera z komputerem”.

Hasła powiązane z USART: Mikroprocesor, AVR, ARM

Poprzednie: uC «» Następne: USB

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu