Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Triangulacja

Poprzednie: Treker «» Następne: Trobot

Triangulacja - Triangulacja, w odniesieniu do dalmierzy optycznych (np. SHARP), jest sposobem na określenie odległości przeszkody od matrycy czujnika. Aby przeprowadzić triangulację, niezbędne jest źródło światła i matryca CCD, z zachowaną stałą i znaną odległością pomiędzy nimi. Źródło światła oświetla przeszkodę za pomocą skolimowanej wiązki promieni emitowanych w kierunku prostopadłym do czujnika (wszystko najczęściej odbywa się w paśmie podczerwieni, co zmniejsza wpływ zakłóceń z otoczenia), światło ulega rozproszeniu i częściowo wraca do czujnika, padając na matrycę CCD. Pomiary z matrycy CCD wykonuje się dwukrotnie - raz z użyciem źródła światła, a raz bez, aby móc „odjąć” światło emitowane przez otoczenie.

Znając odległość pomiędzy fotoemiterem i detektorem (L), miejscem, w którym skupiła się na detektorze (matrycy) odbita wiązka o największym natężeniu (x) oraz ogniskową obiektywu nad matrycą (f), możemy wyznaczyć odległość do przeszkody (D) na podstawie prostego wzoru:

Wzór na odległość pomiędzy czujnikiem i przeszkodą
Grafika: Wzór na odległość pomiędzy czujnikiem i przeszkodą

Sposób dokonywania pomiaru z czujnikiem PSD w dalmierzach optycznych (za pomocą triangulacji)
Grafika: Sposób dokonywania pomiaru z czujnikiem PSD w dalmierzach optycznych (za pomocą triangulacji)

Hasła powiązane z Triangulacja: Dalmierz optyczny (SHARP)

Poprzednie: Treker «» Następne: Trobot

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.