Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Triangulacja

Poprzednie: Treker «» Następne: Trobot

Triangulacja - Triangulacja, w odniesieniu do dalmierzy optycznych (np. SHARP), jest sposobem na określenie odległości przeszkody od matrycy czujnika. Aby przeprowadzić triangulację, niezbędne jest źródło światła i matryca CCD, z zachowaną stałą i znaną odległością pomiędzy nimi. Źródło światła oświetla przeszkodę za pomocą skolimowanej wiązki promieni emitowanych w kierunku prostopadłym do czujnika (wszystko najczęściej odbywa się w paśmie podczerwieni, co zmniejsza wpływ zakłóceń z otoczenia), światło ulega rozproszeniu i częściowo wraca do czujnika, padając na matrycę CCD. Pomiary z matrycy CCD wykonuje się dwukrotnie - raz z użyciem źródła światła, a raz bez, aby móc „odjąć” światło emitowane przez otoczenie.

Znając odległość pomiędzy fotoemiterem i detektorem (L), miejscem, w którym skupiła się na detektorze (matrycy) odbita wiązka o największym natężeniu (x) oraz ogniskową obiektywu nad matrycą (f), możemy wyznaczyć odległość do przeszkody (D) na podstawie prostego wzoru:

Wzór na odległość pomiędzy czujnikiem i przeszkodą
Grafika: Wzór na odległość pomiędzy czujnikiem i przeszkodą

Sposób dokonywania pomiaru z czujnikiem PSD w dalmierzach optycznych (za pomocą triangulacji)
Grafika: Sposób dokonywania pomiaru z czujnikiem PSD w dalmierzach optycznych (za pomocą triangulacji)

Hasła powiązane z Triangulacja: Dalmierz optyczny (SHARP)

Poprzednie: Treker «» Następne: Trobot

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu