Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Tranzystor bipolarny

Poprzednie: Transoptor «» Następne: Treker

Tranzystor bipolarny - Element elektroniczny zbudowany z trzech warstw półprzewodnika. Element ten najczęściej wykorzystuje się do wzmacniania sygnału, umożliwia bowiem sterowanie przy pomocy niewielkiego prądu, prądem znacznie większym.

Tranzystory bipolarne posiadają zwykle 3 wyprowadzenia, określane mianem „baza”, „kolektor” oraz „emiter” (w skrócie odpowiednio B, C, E) - przez złącze baza-emiter płynie prąd sterujący, a przez złącze kolektor-emiter płynie prąd sterowany. Stosunek wartości prądu sterowanego do prądu sterującego, określa się mianem wzmocnienia prądowego tranzystora.

Ze względu na budowę i wynikające z tego właściwości, rozróżnia się dwa rodzaje tranzystora bipolarnego: tranzystor NPN (zbudowany w postaci „kanapki” z kolejno ułożonych rodzajów półprzewodnika „n”, „p”, a następnie „n”) oraz tranzystor PNP (warstwy ułożone na odwrót).

Oznaczenia i struktura tranzystorów NPN i PNP
Grafika: Oznaczenia i struktura tranzystorów NPN i PNP

Hasła powiązane z Tranzystor bipolarny: MOSFET

Poprzednie: Transoptor «» Następne: Treker

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu