Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Tranzystor bipolarny

Poprzednie: Transoptor «» Następne: Treker

Tranzystor bipolarny - Element elektroniczny zbudowany z trzech warstw półprzewodnika. Element ten najczęściej wykorzystuje się do wzmacniania sygnału, umożliwia bowiem sterowanie przy pomocy niewielkiego prądu, prądem znacznie większym.

Tranzystory bipolarne posiadają zwykle 3 wyprowadzenia, określane mianem „baza”, „kolektor” oraz „emiter” (w skrócie odpowiednio B, C, E) - przez złącze baza-emiter płynie prąd sterujący, a przez złącze kolektor-emiter płynie prąd sterowany. Stosunek wartości prądu sterowanego do prądu sterującego, określa się mianem wzmocnienia prądowego tranzystora.

Ze względu na budowę i wynikające z tego właściwości, rozróżnia się dwa rodzaje tranzystora bipolarnego: tranzystor NPN (zbudowany w postaci „kanapki” z kolejno ułożonych rodzajów półprzewodnika „n”, „p”, a następnie „n”) oraz tranzystor PNP (warstwy ułożone na odwrót).

Oznaczenia i struktura tranzystorów NPN i PNP
Grafika: Oznaczenia i struktura tranzystorów NPN i PNP

Hasła powiązane z Tranzystor bipolarny: MOSFET

Poprzednie: Transoptor «» Następne: Treker

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.