Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Transoptor

Poprzednie: Topnik «» Następne: Tranzystor bipolarny

Transoptor - Transoptor to optoelektroniczny element półprzewodnikowy, zawierający fotoemiter (najczęściej diodę elektroluminescencyjną z arsenku galu GaAs) i fotodetektor (fototranzystor lub fotodiodę) - zintegrowane we wspólnej obudowie.

Budowa transoptora
Grafika: Budowa transoptora

Oprócz "zwykłych" transoptorów, stosowanych często do separacji galwanicznej układów, istnieją również transoptory szczelinowe i odbiciowe (refleksyjne), które mogą pełnić funkcje sensorów.

Transoptory szczelinowe wykorzystuje się najczęściej w enkoderach optycznych. Fotodetektor i fotoemiter umieszczone naprzeciw siebie działają na zasadzie tzw. bariery optycznej (tarcza z otworami w szczelinie obracając się blokuje lub przepuszcza promienie IR z diody).

Transoptory odbiciowe (refleksyjne) znalazły zastosowanie jako czujniki odcienia szarości. Światło emitowane zostaje na powierzchnię znajdującą się po przeciwnej stronie czujnika. Zależnie od odcienia (biel odbija, czerń absorbuje), część światła pada na fotodetektor, na którym pojawia się adekwatne napięcie. Transoptor odbiciowy może także służyć jako np. przełącznik krańcowy wykrywając przed sobą przeszkodę jasnego koloru.

Propagacja promieni IR w pobliżu przeszkody
Grafika: Propagacja promieni IR w pobliżu przeszkody

W robotyce amatorskiej zdecydowany prym wiodą transoptory odbiciowe, które wykorzystywane są w robotach kategorii LineFollower i Sumo/Minisumo/Mikrosumo itd. jako czujniki wykrywające zmiany koloru podłoża (trasa w postaci kontrastującej linii lub brzeg Dohyō). Do najpopularniejszych należą KTIR0711S, CNY70, TCRT5000 i TCRT1000.

Hasła powiązane z Transoptor: KTIR0711S, TCRT5000, CNY70, TCRT1000

Poprzednie: Topnik «» Następne: Tranzystor bipolarny

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu