Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Topnik

Poprzednie: Tetra «» Następne: Transoptor

Topnik - Substancja znacznie ułatwiająca lutowanie. Posiada właściwości oczyszczające metal z m.in. utlenionych warstw, co czyni powierzchnię podatniejszą na łączenie przy pomocy np. cyny.

W elektronice stosuje się kilka rodzajów topników, wszystkie o podobnych właściwościach. Najprostszą formą jest kalafonia - specjalna żywica, którą można nabierać ze specjalnego pudełeczka grotem lutownicy lub rozpuszczać w alkoholu i rozsmarowywać po polach lutowniczych przy pomocy pędzla (ma konsystencję rzadkiego miodu). Oprócz tego spotyka się topniki w płynie, w postaci past, żelów i nawet z dozownikiem w formie pisaka. Do lutowania elementów SMD, zwłaszcza układów BGA, stosuje się specjalną mieszankę topnika i sproszkowanego spoiwa lutowniczego - po podgrzaniu kropla takiej pasty zmienia się w lut.

Topnik w formie żelu
Grafika: Topnik w formie żelu

Obecnie niemal każde spoiwo lutownicze w postaci zwojów (często nazywane po prostu cyną), zawiera w środku rdzeń topnika, dzięki czemu lutowanie jest znacznie prostsze i szybsze.

Spoiwo lutownicze z topnikiem
Grafika: Spoiwo lutownicze z topnikiem

Warto wiedzieć, że niektóre topniki wymagają po skończonym lutowaniu płukania płytki w specjalnych płynach, ponieważ mogą powodować korozję lub inne niepożądane zjawiska na obszarze lutów, coraz częściej spotyka się jednak topniki typu ‘no-clean’, które nie zagrażają lutom nawet po kilku latach pozostawania na płytce, przez co nie trzeba ich zmywać.

Hasła powiązane z Topnik: Stacja lutownicza

Poprzednie: Tetra «» Następne: Transoptor

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu