Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Termotransfer

Poprzednie: TCRT5000 «» Następne: Tetra

Termotransfer - Popularna technika wykonywania płytek drukowanych (PCB). Do jej wykorzystania potrzebna jest komputer (najlepiej z oprogramowaniem do projektowania PCB, np. CadSoft Eagle), drukarka laserowa lub punkt ksero, papier kredowy (niektórzy z powodzeniem wykorzystują folie do rzutników albo gładkie strony z czasopism), wytrawiacz w postaci kulek chlorku żelaza lub proszku nadsiarczanu sodu (zwanego też B327) i żelazko lub laminator.

Szczegółowych instrukcji wykonywania termotransferu jest zapewne tyle, ilu elektroników, którzy się tym zajmują, różnią się najczęściej detalami, jak przygotowanie płytek, podgrzewanie, sposób czyszczenia itp. Nie ma jedynej słusznej metody, warto się jednak zapoznać ze szczegółowym opisem termotransferu na forum Forbot.pl.

W przeciwieństwie do metod odręcznych, termotransfer umożliwia uzyskanie dużo większej dokładności, zyskuje również estetyka wykonania, bo ścieżki są odwzorowane na podstawie naszych komputerowych rysunków. Granice, jak chociażby minimalny raster wyprowadzeń układów scalonych, stale się przesuwają, a zastosowanie dodatkowego sprzętu (laminator, wytrawiarka) pozwala poprawić rezultaty; równie wiele można zyskać eksperymentując z czasem i temperaturami trawienia, doborem medium do transferu tonera na laminat, sposobami oczyszczania miedzi itp.

Najważniejszymi alternatywami dla termotransferu są fototransfer, lutowanie 'na pająka', płytki stykowe, płytki uniwersalne, ręczne malowanie ścieżek, czy w końcu zlecenie wykonania płytki firmie.

Wygląd płytki przed trawieniem, po oddzieleniu medium transferowego
Grafika: Wygląd płytki przed trawieniem, po oddzieleniu medium transferowego

Poprzednie: TCRT5000 «» Następne: Tetra

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu