Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

TSOP (np. TSOP1736)

Poprzednie: Trobot «» Następne: uC

TSOP (np. TSOP1736) - Rodzina czujników optycznych, stworzonych z myślą o aplikacjach zdalnego sterowania, z wykorzystaniem podczerwieni. Podstawowymi elementami czujnika jest fotodetektor (np. fotodioda PIN), wzmacniacz i demodulator sygnału. Dodatkowo, ich ‘przyciemniana’ obudowa jest jednocześnie filtrem IR (przepuszcza tylko światło w podczerwieni), a soczewkowy kształt nad fotodetektorem zwiększa kąty, pod jakimi czujnik wykrywa nadawany sygnał. Czujniki z rodziny TSOP mogą pracować w różnych pasmach częstotliwości, m.in:

• 30 kHz
• 36 kHz
• 40 kHz
• 56 kHz

_reklama_

Pasmo pracy jest określone przez drugą parę cyfr pełnej nazwy czujnika, np. TSOP1736 oznacza pracę w paśmie 36kHz. Pierwsza para definiuje rodzaj obudowy oraz kolejność wyprowadzeń poszczególnych sygnałów wg not katalogowych producenta.

Budowa wewnętrzna czujnika z rodziny TSOP
Grafika: Budowa wewnętrzna czujnika z rodziny TSOP

Przykładowe obudowy czujników z rodziny TSOP
Grafika: Przykładowe obudowy czujników z rodziny TSOP

TSOP’y są obecnie sprzedawane również jako TFMS, które mają nieco inne oznaczenia cyfrowe, ale są odpowiednikami TSOP’ów dla tych samych pasm, np. równoważnym odpowiednikiem TSOP1736 jest TFMS5360. Oprócz wykorzystania TSOP’ów do zdalnego sterowania robotem (np. przy pomocy pilota od telewizora), można go również użyć w parze z diodą IR do budowy prostego czujnika odległości.

Poprzednie: Trobot «» Następne: uC

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu