Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

TCRT5000

Poprzednie: TCRT1000 «» Następne: Termotransfer

TCRT5000 - Popularny transoptor odbiciowy (refleksyjny) w obudowie do montażu przewlekanego. Nieosłonięta do końca konstrukcja umożliwia - w przeciwieństwie do innych popularnych transoptorów - wymianę zarówno diody IR, jak i fototranzystora. Wadą takiego rozwiązania jest większa podatność na oświetlenie zewnętrzne, dlatego do zastosowania jako czujnik linii w robocie kategorii Line follower, najczęściej wymagana jest specjalna osłona. W czasach, gdy kategoria Line follower dopiero w Polsce raczkowała, a te czujniki święciły swoje największe triumfy, powszechne były problemy z dziwnym zachowaniem robota przy ostrym, zmiennym oświetleniu; wynikało to właśnie z braku odpowiedniej izolacji czujników od otoczenia.

Zdjęcie czujnika TCRT5000 (źródło: tme.eu)
Grafika: Zdjęcie czujnika TCRT5000 (źródło: tme.eu)

Tym, co odróżnia TCRT5000 od np. CNY70, jest również kształt obudowy, który praktycznie uniemożliwia omyłkowy nieprawidłowy montaż transoptora (w CNY70 jedna ze ścianek jest jedynie oznaczona nadrukiem). Warto również wspomnieć o specjalnych „snapach”, które mocniej przytwierdzają czujnik do płytki drukowanej.

Oznaczenie wyprowadzeń transoptora i ich umiejscowienie względem obudowy (widok z góry)
Grafika: Oznaczenie wyprowadzeń transoptora i ich umiejscowienie względem obudowy (widok z góry)

Hasła powiązane z TCRT5000: KTIR0711S, CNY70, TCRT1000

Poprzednie: TCRT1000 «» Następne: Termotransfer

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.