Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

TCRT5000

Poprzednie: TCRT1000 «» Następne: Termotransfer

TCRT5000 - Popularny transoptor odbiciowy (refleksyjny) w obudowie do montażu przewlekanego. Nieosłonięta do końca konstrukcja umożliwia - w przeciwieństwie do innych popularnych transoptorów - wymianę zarówno diody IR, jak i fototranzystora. Wadą takiego rozwiązania jest większa podatność na oświetlenie zewnętrzne, dlatego do zastosowania jako czujnik linii w robocie kategorii Line follower, najczęściej wymagana jest specjalna osłona. W czasach, gdy kategoria Line follower dopiero w Polsce raczkowała, a te czujniki święciły swoje największe triumfy, powszechne były problemy z dziwnym zachowaniem robota przy ostrym, zmiennym oświetleniu; wynikało to właśnie z braku odpowiedniej izolacji czujników od otoczenia.

Zdjęcie czujnika TCRT5000 (źródło: tme.eu)
Grafika: Zdjęcie czujnika TCRT5000 (źródło: tme.eu)

Tym, co odróżnia TCRT5000 od np. CNY70, jest również kształt obudowy, który praktycznie uniemożliwia omyłkowy nieprawidłowy montaż transoptora (w CNY70 jedna ze ścianek jest jedynie oznaczona nadrukiem). Warto również wspomnieć o specjalnych „snapach”, które mocniej przytwierdzają czujnik do płytki drukowanej.

Oznaczenie wyprowadzeń transoptora i ich umiejscowienie względem obudowy (widok z góry)
Grafika: Oznaczenie wyprowadzeń transoptora i ich umiejscowienie względem obudowy (widok z góry)

Hasła powiązane z TCRT5000: KTIR0711S, CNY70, TCRT1000

Poprzednie: TCRT1000 «» Następne: Termotransfer

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu