Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Stacja lutownicza

Poprzednie: Stabilizator liniowy DC «» Następne: STK200

Stacja lutownicza - Jedno z najbardziej podstawowych narzędzi robotyka. Urządzenie różni się od zwykłej lutownicy przede wszystkim płynną regulacją temperatury ze sprzężeniem zwrotnym (czujnik termopary w grocie, zamiast np. bimetalicznych przełączników), niższym napięciem zasilania grzałki (bezpieczniejsza praca), mniejszą wagą kolby (większy komfort), a czasami stacje zamiast lub oprócz zwykłej kolby posiadają również specjalną kolbę nadmuchu, wraz z kompresorem - są to tak zwane stacje hot-air (na gorące powietrze). Wadą tego rozwiązania jest niestety cena oraz większe wymiary części stacjonarnej.

Istotnym czynnikiem przy wyborze pierwszej stacji - oprócz ceny - powinna być jakość grzałki i grotów; tańsze stacje na ogół wymagają częstszej wymiany tych podzespołów. Warto również zwrócić uwagę na osiągi dotyczące temperatury pracy, w tym dokładność jej utrzymywania. Drobniejsze elementy są bardziej wrażliwe i często w notach katalogowych określona jest maksymalna temperatura i czas grzania podczas lutowania.

Zdjęcie przykładowej dobrej stacji lutowniczej (Xytronic369)
Grafika: Zdjęcie przykładowej dobrej stacji lutowniczej (Xytronic369)

Na forum Forbot.pl można znaleźć wiele tematów dotyczących wyboru stacji lutowniczej, w niektórych użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami po wieloletnim użytkowaniu.

Hasła powiązane z Stacja lutownicza: Topnik

Poprzednie: Stabilizator liniowy DC «» Następne: STK200

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.