Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Stacja lutownicza

Poprzednie: Stabilizator liniowy DC «» Następne: STK200

Stacja lutownicza - Jedno z najbardziej podstawowych narzędzi robotyka. Urządzenie różni się od zwykłej lutownicy przede wszystkim płynną regulacją temperatury ze sprzężeniem zwrotnym (czujnik termopary w grocie, zamiast np. bimetalicznych przełączników), niższym napięciem zasilania grzałki (bezpieczniejsza praca), mniejszą wagą kolby (większy komfort), a czasami stacje zamiast lub oprócz zwykłej kolby posiadają również specjalną kolbę nadmuchu, wraz z kompresorem - są to tak zwane stacje hot-air (na gorące powietrze). Wadą tego rozwiązania jest niestety cena oraz większe wymiary części stacjonarnej.

Istotnym czynnikiem przy wyborze pierwszej stacji - oprócz ceny - powinna być jakość grzałki i grotów; tańsze stacje na ogół wymagają częstszej wymiany tych podzespołów. Warto również zwrócić uwagę na osiągi dotyczące temperatury pracy, w tym dokładność jej utrzymywania. Drobniejsze elementy są bardziej wrażliwe i często w notach katalogowych określona jest maksymalna temperatura i czas grzania podczas lutowania.

Zdjęcie przykładowej dobrej stacji lutowniczej (Xytronic369)
Grafika: Zdjęcie przykładowej dobrej stacji lutowniczej (Xytronic369)

Na forum Forbot.pl można znaleźć wiele tematów dotyczących wyboru stacji lutowniczej, w niektórych użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami po wieloletnim użytkowaniu.

Hasła powiązane z Stacja lutownicza: Topnik

Poprzednie: Stabilizator liniowy DC «» Następne: STK200

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu