Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Stabilizator liniowy DC

Poprzednie: Spis artykułów «» Następne: Stacja lutownicza

Stabilizator liniowy DC - Układ odpowiedzialny za stabilizację napięcia. Można wyróżnić stabilizatory tworzone na bazie elementów dyskretnych (np. na diodzie Zenera) oraz stabilizatory w formie układów scalonych. Te drugie mają zwykle najlepsze parametry pracy (niższy spadek napięcia, lepsza stabilizacja), dlatego stosuje się je najczęściej.

Najzwyklejsze stabilizatory liniowe posiadają tzw. wejście i wyjście - jeden lub więcej pinów, na których pojawia się stabilizowane napięcie wyjściowe, jeden lub więcej pinów, na które podawane jest napięcie wejściowe (wyższe od napięcia wyjściowego) oraz wspólna masa.

Można spotkać stabilizatory stabilizujące do z góry określonego napięcia (np. wiekowy już L7805, który - przy prawidłowym zasilaniu - utrzymuje stałe napięcie 5V) oraz stabilizatory „dostosowywane” (z ang. adjustable) do wybranego przez nas napięcia. Te ostatnie wymagają zastosowania dodatkowych rezystorów i/lub potencjometru, natomiast wszystkie do prawidłowej pracy potrzebują zestawu kondensatorów o wartościach i rodzajach podanych w nocie katalogowej producenta.

Na szczególną uwagę zasługują stabilizatory liniowe określane jako „low-dropout”, ponieważ osiągają one najniższe wymagane różnice pomiędzy napięciem wejściowym i wyjściowym. Przykładowo, wspomniany wcześniej standardowy L7805 do stabilnych 5V na wyjściu wymaga min. 7V na wejściu, czyli 2V różnicy. Stabilizatory low-dropout są w stanie zejść do ułamków woltów, a konkretne wartości uzależnione są zwykle od pobieranego prądu.

Przykładowy stabilizator liniowy w obudowie do montażu przewlekanego
Grafika: Przykładowy stabilizator liniowy w obudowie do montażu przewlekanego

Hasła powiązane z Stabilizator liniowy DC: Li-pol (Li-po, Li-Poly), Stabilizator liniowy DC

Poprzednie: Spis artykułów «» Następne: Stacja lutownicza

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu