Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Silniki szczotkowe

Poprzednie: Silnik krokowy (skokowy) «» Następne: SKaNeR

Silniki szczotkowe - Silnik komutatorowy (zawierający komutator mechaniczny). W robotyce amatorskiej „silnik szczotkowy” najczęściej odnosi się do silników prądu stałego (DC), ze względu na stosunkowo niskie moce. Prąd z zacisków silnika jest doprowadzany przez szczotki do uzwojeń wirnika przez komutator, który pełni funkcję „przełącznika” zmieniającego kierunek przepływu tego prądu przez uzwojenia, w zależności od kąta obrotu wirnika. Szczotki na ogół są najszybciej zużywającym się elementem każdego silnika, gdyż przez cały okres pracy ścierają się i iskrzą w kontakcie z komutatorem. Z tego powodu do lepszych silników szczotkowych producenci często dołączają szczotki zapasowe oraz (zwłaszcza w modelarskich zastosowaniach) sprężyny różnej twardości, które dociskają szczotki do komutatora. Większa twardość oznacza lepsze przyleganie (mniejsza rezystancja styku, czyli większe prądy przekazywane do uzwojeń), a mniejsza twardość oznacza mniejsze tarcie i, w konsekwencji, wyższe maksymalne prędkości obrotowe. Istnieją również różne rodzaje szczotek - twardsze oznaczają zwiększoną żywotność, a bardziej miękkie łączą się z komutatorem większą powierzchnią, co obniża rezystancję styku. W tańszych silnikach, zużycie szczotek oznacza najczęściej konieczność wymiany całego silnika, choć niektórzy podejmują się prób jego renowacji.

Typowy, tani silnik szczotkowy prądu stałego
Grafika: Typowy, tani silnik szczotkowy prądu stałego

Szczotki wykonywane są na ogół z grafitu (duża odporność na ścieranie) lub specjalnych stopów metali. Komutator jest najczęściej wykonany z miedzi, ze względu na niską rezystancję i szybkie odprowadzanie ciepła.

_reklama_

Alternatywą dla silników szczotkowych są silniki bezszczotkowe (BLDC), zawierające komutator elektroniczny, czyli uzwojenia przełączane są przez specjalny układ sterujący.

Poprzednie: Silnik krokowy (skokowy) «» Następne: SKaNeR

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu