Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Silniki szczotkowe

Poprzednie: Silnik krokowy (skokowy) «» Następne: SKaNeR

Silniki szczotkowe - Silnik komutatorowy (zawierający komutator mechaniczny). W robotyce amatorskiej „silnik szczotkowy” najczęściej odnosi się do silników prądu stałego (DC), ze względu na stosunkowo niskie moce. Prąd z zacisków silnika jest doprowadzany przez szczotki do uzwojeń wirnika przez komutator, który pełni funkcję „przełącznika” zmieniającego kierunek przepływu tego prądu przez uzwojenia, w zależności od kąta obrotu wirnika. Szczotki na ogół są najszybciej zużywającym się elementem każdego silnika, gdyż przez cały okres pracy ścierają się i iskrzą w kontakcie z komutatorem. Z tego powodu do lepszych silników szczotkowych producenci często dołączają szczotki zapasowe oraz (zwłaszcza w modelarskich zastosowaniach) sprężyny różnej twardości, które dociskają szczotki do komutatora. Większa twardość oznacza lepsze przyleganie (mniejsza rezystancja styku, czyli większe prądy przekazywane do uzwojeń), a mniejsza twardość oznacza mniejsze tarcie i, w konsekwencji, wyższe maksymalne prędkości obrotowe. Istnieją również różne rodzaje szczotek - twardsze oznaczają zwiększoną żywotność, a bardziej miękkie łączą się z komutatorem większą powierzchnią, co obniża rezystancję styku. W tańszych silnikach, zużycie szczotek oznacza najczęściej konieczność wymiany całego silnika, choć niektórzy podejmują się prób jego renowacji.

Typowy, tani silnik szczotkowy prądu stałego
Grafika: Typowy, tani silnik szczotkowy prądu stałego

Szczotki wykonywane są na ogół z grafitu (duża odporność na ścieranie) lub specjalnych stopów metali. Komutator jest najczęściej wykonany z miedzi, ze względu na niską rezystancję i szybkie odprowadzanie ciepła.

_reklama_

Alternatywą dla silników szczotkowych są silniki bezszczotkowe (BLDC), zawierające komutator elektroniczny, czyli uzwojenia przełączane są przez specjalny układ sterujący.

Poprzednie: Silnik krokowy (skokowy) «» Następne: SKaNeR

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.