Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Silnik krokowy (skokowy)

Poprzednie: Silnik bezszczotkowy (BLDC) «» Następne: Silniki szczotkowe

Silnik krokowy (skokowy) - Silnik elektryczny, który zamiast płynnego obrotu, wykonuje serię „przeskoków” o określony kąt, zależny od konkretnego modelu. Silniki krokowe posiadają cewki na obwodzie stojana; zasilając je w odpowiedniej kolejności wymusza się odpowiedni ruch wirnika. Jeden z podstawowych podziałów wyróżnia silniki krokowe bipolarne (posiadające 4 wyprowadzenia) oraz unipolarne (5 i 6 wyprowadzeń) - najczęściej istnieje też możliwość prostego „przerobienia” silnika unipolarnego na bipolarny, zabieg odwrotny wymaga już ingerencji bezpośrednio w uzwojenia.

Zdjęcie przykładowego silnika krokowego
Grafika: Zdjęcie przykładowego silnika krokowego

Do sterowania silnikiem krokowym wymagane są specjalne sterowniki, które będą załączały napięcie na kolejnych cewkach. Odpowiednia konfiguracja kolejno załączanych cewek umożliwia uzyskanie tzw. sterowania mikrokrokowego, gdzie rotor może obrócić się o kąt mniejszy, niż znamionowy. Sterowanie mikrokrokowe wpływa pozytywnie na ogólną kulturę pracy silnika: obrót osi jest płynniejszy, generowane są mniejsze drgania i - pośrednio - hałas.

_reklama_

Najważniejszą zaletą silnika krokowego jest utrzymywanie dużego momentu obrotowego przy zatrzymanej osi (moment ten maleje wraz ze wzrostem prędkości obrotowej). Kąt obrotu uzależniony jest od ilości impulsów wysyłanych przez sterownik, dzięki czemu w niektórych aplikacjach można zrezygnować ze sprzężenia zwrotnego np. z dodatkowych enkoderów. Do największych wad należy stały i stosunkowo wysoki pobór prądu (niezależnie od stanu pracy silnika), wynikające z tego straty cieplne (obudowa potrafi się nagrzać do wysokich temperatur), a także niskie maksymalne obroty (w porównaniu np. z silnikami DC). W niektórych sytuacjach występuje również zjawisko gubienia kroków, co może mieć zgubny wpływ na aplikacje wykorzystujące silnik w pętli otwartej sterowania (np. bez wspomnianego enkodera).

Hasła powiązane z Silnik krokowy (skokowy): L298, Silnik bezszczotkowy (BLDC)

Poprzednie: Silnik bezszczotkowy (BLDC) «» Następne: Silniki szczotkowe

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu