Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Silnik bezszczotkowy (BLDC)

Poprzednie: Silikon «» Następne: Silnik krokowy (skokowy)

Silnik bezszczotkowy (BLDC) - Jest to rodzaj silnika prądu stałego, niezawierającego szczotek przekazujących napięcie na komutator. W tej konstrukcji funkcję komutatora pełnią uzwojenia umieszczone dookoła wirnika zbudowanego z magnesów trwałych.

Zdjęcie silnika BLDC z widocznymi uzwojeniami i magnesami (źródło: analogtalk.com)
Grafika: Zdjęcie silnika BLDC z widocznymi uzwojeniami i magnesami (źródło: analogtalk.com)

Silniki BLDC (ang. Brushless Direct Current) posiadają kilka zalet względem „tradycyjnych” silników DC, wśród których do najważniejszych zalicza się trwałość wynikająca z braku jednego z najszybciej zużywających się i iskrzących elementów silników - szczotek. Zastosowane rozwiązanie pozwala także na zdecydowanie szczelniejszą konstrukcję oraz brak konieczności wymuszania chłodzenia powietrzem - uzwojenia mogą oddawać ciepło przez obudowę.

_reklama_

Wyróżnia się silniki BLDC bezsensorowe (wykorzystujące jedno z niezasilanych uzwojeń do detekcji położenia wirnika) oraz sensorowe (wykorzystujące czujniki Halla). Bez względu na rodzaj, BLDC wymagają stosowania specjalnych, niekiedy drogich sterowników - jest to ich istotna wada.

BLDC znalazły zastosowanie w robotyce amatorskiej głównie jako silniki napędzające tzw. turbiny w robotach kategorii Line Follower, ale można także spotkać się z konstrukcjami wykorzystującymi je jako element konwencjonalnego napędu.

Hasła powiązane z Silnik bezszczotkowy (BLDC): Napęd tunelowy, Silnik krokowy (skokowy)

Poprzednie: Silikon «» Następne: Silnik krokowy (skokowy)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.