Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Silnik bezszczotkowy (BLDC)

Poprzednie: Silikon «» Następne: Silnik krokowy (skokowy)

Silnik bezszczotkowy (BLDC) - Jest to rodzaj silnika prądu stałego, niezawierającego szczotek przekazujących napięcie na komutator. W tej konstrukcji funkcję komutatora pełnią uzwojenia umieszczone dookoła wirnika zbudowanego z magnesów trwałych.

Zdjęcie silnika BLDC z widocznymi uzwojeniami i magnesami (źródło: analogtalk.com)
Grafika: Zdjęcie silnika BLDC z widocznymi uzwojeniami i magnesami (źródło: analogtalk.com)

Silniki BLDC (ang. Brushless Direct Current) posiadają kilka zalet względem „tradycyjnych” silników DC, wśród których do najważniejszych zalicza się trwałość wynikająca z braku jednego z najszybciej zużywających się i iskrzących elementów silników - szczotek. Zastosowane rozwiązanie pozwala także na zdecydowanie szczelniejszą konstrukcję oraz brak konieczności wymuszania chłodzenia powietrzem - uzwojenia mogą oddawać ciepło przez obudowę.

_reklama_

Wyróżnia się silniki BLDC bezsensorowe (wykorzystujące jedno z niezasilanych uzwojeń do detekcji położenia wirnika) oraz sensorowe (wykorzystujące czujniki Halla). Bez względu na rodzaj, BLDC wymagają stosowania specjalnych, niekiedy drogich sterowników - jest to ich istotna wada.

BLDC znalazły zastosowanie w robotyce amatorskiej głównie jako silniki napędzające tzw. turbiny w robotach kategorii Line Follower, ale można także spotkać się z konstrukcjami wykorzystującymi je jako element konwencjonalnego napędu.

Hasła powiązane z Silnik bezszczotkowy (BLDC): Napęd tunelowy, Silnik krokowy (skokowy)

Poprzednie: Silikon «» Następne: Silnik krokowy (skokowy)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu