Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Silikon

Poprzednie: Serwomechanizm «» Następne: Silnik bezszczotkowy (BLDC)

Silikon - "Syntetyczne polimery krzemoorganiczne o strukturze siloksanów" - popularna substancja, która znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia - od budownictwa, po chirurgię plastyczną ;). W robotyce silikony wykorzystuje się często do odlewania opon do robotów. Robi się tak ze względu na szeroki wybór silikonów o różnej twardości (podawanej najczęściej w skali Shore'a), co bezpośrednio przedkłada się na dobór przyczepności i wytrzymałości ogumienia w zależności od potrzeb. Na Forbot.pl znajduje się obszerny artykuł o odlewaniu opon do robotów, który porusza wszystkie najważniejsze zagadnienia z tego tematu.

Przykład własnoręcznie odlewanych opon do robota
Grafika: Przykład własnoręcznie odlewanych opon do robota

Ze względu na szczelne przyleganie do różnych materiałów, silikony wykorzystuje się powszechnie w budowie robotów i innych urządzeń działających w środowisku wodnym lub o zwiększonej wilgotności, jako uszczelniacz. Można go też bez problemu wykorzystać jak "szpachlę" - aby zabezpieczyć czymś niewielką szczelinę lub pęknięcie, niestety jest on bardzo wrażliwy na rozciąganie i poddany większym naprężeniom szybko pęka lub się odkleja.

Za granicą, silikony znajdują też czasem zastosowanie jako formy do drobnych robotycznych podzespołów, jak np. elementy obudowy, uchwyty, czy nawet felgi kół. Odlewy pozwalają na zachowanie wysokiej powtarzalności w "miniprodukcji" tych podzespołów.

Poprzednie: Serwomechanizm «» Następne: Silnik bezszczotkowy (BLDC)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu