Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Serwo modelarskie

Poprzednie: Sabre «» Następne: Serwomechanizm

Serwo modelarskie - Silnik prądu stałego z przekładnią oraz specjalnym układem sterowania, zamknięty w jednej obudowie. Serwa modelarskie charakteryzują stosunkowo niewielkie wymiary (do ok. 40x40x20mm), trójprzewodowe podłączenie (dwa przewody zasilające i jeden przewód sterujący), specjalny sposób sterowania oraz zestaw tzw. orczyków.

Zdjęcie przykładowego serwa standard (czarne) i mikro (niebieskie)
Grafika: Zdjęcie przykładowego serwa standard (czarne) i mikro (niebieskie)

Sterowanie serwem odbywa się z zewnętrznego źródła, układ serwa ma za zadanie interpretację nadchodzących sygnałów, dopasowując wychylenie orczyka o odpowiedni kąt. Sygnał ten ma postać impulsów prostokątnych o czasie trwania 1-2ms, powtarzanych co 20-25ms. Dla różnych serw czasy te mogą się nieznacznie różnić, jednak zachowanie przerwy 20-25ms pozwala na łatwiejszą obsługę większej ilości serw jednocześnie.

_reklama_

Serwa modelarskie w robotyce służą najczęściej za źródło taniego napędu do robotów (po odpowiednich przeróbkach), wykorzystuje się je także jako elementy wykonawcze np. w manipulatorach albo robotach kroczących. Do sterowania serwem używać można prostych generatorów np. na NE555, pinów dowolnego mikrokontrolera lub wygodnych serwokontrolerów, które same interpretują instrukcje i dbają o zarządzanie pracą większej liczby serw.

Hasła powiązane z Serwo modelarskie: Silnik krokowy (skokowy), Silnik bezszczotkowy (BLDC), Serwomechanizm

Poprzednie: Sabre «» Następne: Serwomechanizm

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu