Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Serwo modelarskie

Poprzednie: Sabre «» Następne: Serwomechanizm

Serwo modelarskie - Silnik prądu stałego z przekładnią oraz specjalnym układem sterowania, zamknięty w jednej obudowie. Serwa modelarskie charakteryzują stosunkowo niewielkie wymiary (do ok. 40x40x20mm), trójprzewodowe podłączenie (dwa przewody zasilające i jeden przewód sterujący), specjalny sposób sterowania oraz zestaw tzw. orczyków.

Zdjęcie przykładowego serwa standard (czarne) i mikro (niebieskie)
Grafika: Zdjęcie przykładowego serwa standard (czarne) i mikro (niebieskie)

Sterowanie serwem odbywa się z zewnętrznego źródła, układ serwa ma za zadanie interpretację nadchodzących sygnałów, dopasowując wychylenie orczyka o odpowiedni kąt. Sygnał ten ma postać impulsów prostokątnych o czasie trwania 1-2ms, powtarzanych co 20-25ms. Dla różnych serw czasy te mogą się nieznacznie różnić, jednak zachowanie przerwy 20-25ms pozwala na łatwiejszą obsługę większej ilości serw jednocześnie.

_reklama_

Serwa modelarskie w robotyce służą najczęściej za źródło taniego napędu do robotów (po odpowiednich przeróbkach), wykorzystuje się je także jako elementy wykonawcze np. w manipulatorach albo robotach kroczących. Do sterowania serwem używać można prostych generatorów np. na NE555, pinów dowolnego mikrokontrolera lub wygodnych serwokontrolerów, które same interpretują instrukcje i dbają o zarządzanie pracą większej liczby serw.

Hasła powiązane z Serwo modelarskie: Silnik krokowy (skokowy), Silnik bezszczotkowy (BLDC), Serwomechanizm

Poprzednie: Sabre «» Następne: Serwomechanizm

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.