Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Robotyka

Poprzednie: Robot Challenge «» Następne: RTC

Robotyka - Obszerna dziedzina nauki zajmująca się… robotami. Łączy w integralną całość zagadnienia z takich dziedzin, jak mechanika, automatyka, elektronika, matematyka, czy infromatyka (i wielu innych). Informatyka „profesjonalna” na ogół zajmuje się zagadnieniami związanymi z przemysłem oraz badaniami np. nad sztuczną inteligencją. Robotyka amatorska to pole do popisu dla hobbystów, którzy swoje roboty budują w zaciszach swoich domów, uczelni i warsztatów.

Rozwój robotyki na przestrzeni ostatnich lat można określić jako wykładniczy - zarówno amatorskie, jak i profesjonalne konstrukcje stają się coraz lepsze, a postępująca technika miniaturyzacji, źródeł zasilania czy sprawnych efektorów, otwiera coraz to więcej możliwości do rozwoju.

Słowo „robot” po raz pierwszy zostało wykorzystane w 1920 roku przez czecha Karel Čapekw jego książce. Początki robotyki przypisuje się na lata 60-te, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze manipulatory przemysłowe.

Hasła powiązane z Robotyka: Forbot, Klasyfikacja konstruktorów, Katalog robotów

Poprzednie: Robot Challenge «» Następne: RTC

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.