Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

RTC

Poprzednie: Robotyka «» Następne: Sabre

RTC - Układ elektroniczny, najczęściej z własnym zasilaniem bateryjnym, którego zadaniem jest odliczanie i „podtrzymywanie” czasu, niezależnie od stanu urządzenia, w którym pracuje (z ang. Real-Time Clock, czyli „zegar czasu rzeczywistego”). Innymi słowy - możemy go wykorzystać w roli zwykłego zegara, ustawiając czas w naszym układzie z mikrokontrolerem, następnie wyłączając zasilanie i przywracając je po pewnym czasie z powrotem - RTC zadba o to, żeby nasz zegar wskazywał aktualną godzinę.

RTC stosuje się obecnie w wielu urządzeniach - wspomnianych przeze mnie cyfrowych zegarkach, budzikach, a także komputerach osobistych i mniejszych systemach wbudowanych, jak np. palmtopy lub telefony komórkowe.

Układy te są wyposażane w generator kwarcowy, który pozwala na bardzo dokładne odmierzanie czasu; istnieje również możliwość generowania dla mikrokontrolera sygnału co określony czas - ułatwia to budowę różnych działających regularnie i uruchamianych okresowo aplikacji. Do zalet tego typu urządzeń należy zaliczyć niski pobór prądu (niektóre są w stanie pracować nawet dziesiątki lat na jednej baterii), odciążanie procesora ze zbędnych operacji, układy RTC są też bardziej dokładne od większości alternatywnych rozwiązań.

Poprzednie: Robotyka «» Następne: Sabre

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu