Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

RTC

Poprzednie: Robotyka «» Następne: Sabre

RTC - Układ elektroniczny, najczęściej z własnym zasilaniem bateryjnym, którego zadaniem jest odliczanie i „podtrzymywanie” czasu, niezależnie od stanu urządzenia, w którym pracuje (z ang. Real-Time Clock, czyli „zegar czasu rzeczywistego”). Innymi słowy - możemy go wykorzystać w roli zwykłego zegara, ustawiając czas w naszym układzie z mikrokontrolerem, następnie wyłączając zasilanie i przywracając je po pewnym czasie z powrotem - RTC zadba o to, żeby nasz zegar wskazywał aktualną godzinę.

RTC stosuje się obecnie w wielu urządzeniach - wspomnianych przeze mnie cyfrowych zegarkach, budzikach, a także komputerach osobistych i mniejszych systemach wbudowanych, jak np. palmtopy lub telefony komórkowe.

Układy te są wyposażane w generator kwarcowy, który pozwala na bardzo dokładne odmierzanie czasu; istnieje również możliwość generowania dla mikrokontrolera sygnału co określony czas - ułatwia to budowę różnych działających regularnie i uruchamianych okresowo aplikacji. Do zalet tego typu urządzeń należy zaliczyć niski pobór prądu (niektóre są w stanie pracować nawet dziesiątki lat na jednej baterii), odciążanie procesora ze zbędnych operacji, układy RTC są też bardziej dokładne od większości alternatywnych rozwiązań.

Poprzednie: Robotyka «» Następne: Sabre

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.