Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

RC5

Poprzednie: Quadrocopter «» Następne: RepRap

RC5 - Nazwa protokołu stworzona przez firmę Philips w latach 80-tych. Dotyczy obsługi komunikacji bezprzewodowej za pomocą podczerwieni (IR, z ang. infra red). Kod RC5 jest szczególnie powszechny w pilotach zdalnej kontroli, jak np. piloty od TV lub radia. Piloty te bardzo często wykorzystuje się także do sterowania robotami - głównie zdalnego „startowania” i zatrzymywania.

Aby skorzystać z komunikacji za pomocą RC5, należy dołączyć do mikrokontrolera dowolny odbiornik IR, jak np. TSOP1736 (częstotliwość pracy 36kHz) oraz zaimplementować programową obsługę kodowania RC5 bezpośrednio w mikrokontrolerze. Istnieją oczywiście gotowe biblioteki z funkcjami operującymi na kodzie RC5 w języku C, środowisko BASCOM-AVR posiada jeszcze mocniej uproszczoną obsługę tego protokołu.

Poglądowe zdjęcie układu TSOP1736
Grafika: Poglądowe zdjęcie układu TSOP1736

RC5 składa się z 14-bitowej ramki z 2 bitami startu, jednym toggle-bit, 5 bitami adresu (wybór jednego z 32 możliwych systemów) oraz 6 lub 7 bitami komendy (istnieją tabelki opisujące funkcje kodów komend dla różnych sprzętów). Częstotliwość fali nośnej wynosi 36kHz.

Hasła powiązane z RC5: Dalmierz optyczny (SHARP)

Poprzednie: Quadrocopter «» Następne: RepRap

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.