Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

RC5

Poprzednie: Quadrocopter «» Następne: RepRap

RC5 - Nazwa protokołu stworzona przez firmę Philips w latach 80-tych. Dotyczy obsługi komunikacji bezprzewodowej za pomocą podczerwieni (IR, z ang. infra red). Kod RC5 jest szczególnie powszechny w pilotach zdalnej kontroli, jak np. piloty od TV lub radia. Piloty te bardzo często wykorzystuje się także do sterowania robotami - głównie zdalnego „startowania” i zatrzymywania.

Aby skorzystać z komunikacji za pomocą RC5, należy dołączyć do mikrokontrolera dowolny odbiornik IR, jak np. TSOP1736 (częstotliwość pracy 36kHz) oraz zaimplementować programową obsługę kodowania RC5 bezpośrednio w mikrokontrolerze. Istnieją oczywiście gotowe biblioteki z funkcjami operującymi na kodzie RC5 w języku C, środowisko BASCOM-AVR posiada jeszcze mocniej uproszczoną obsługę tego protokołu.

Poglądowe zdjęcie układu TSOP1736
Grafika: Poglądowe zdjęcie układu TSOP1736

RC5 składa się z 14-bitowej ramki z 2 bitami startu, jednym toggle-bit, 5 bitami adresu (wybór jednego z 32 możliwych systemów) oraz 6 lub 7 bitami komendy (istnieją tabelki opisujące funkcje kodów komend dla różnych sprzętów). Częstotliwość fali nośnej wynosi 36kHz.

Hasła powiązane z RC5: Dalmierz optyczny (SHARP)

Poprzednie: Quadrocopter «» Następne: RepRap

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu