Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Przetwornica impulsowa DC

Poprzednie: Przekładnia «» Następne: PWM

Przetwornica impulsowa DC - Układ elektroniczny, regulator, którego zadaniem jest utrzymywanie określonego napięcia na wyjściowych wyprowadzeniach. Regulator taki zwykle potrzebuje do działania pętli sprzężenia zwrotnego. Przetwornice impulsowe często można znaleźć w elementach zasilania sprzętu komputerowego i różnych zasilaczach.

Przykładowy układ przetwornicy marki Pololu
Grafika: Przykładowy układ przetwornicy marki Pololu

Tym, co odróżnia je od stabilizatorów liniowych, jest możliwość uzyskania napięcia wyjściowego większego od napięcia wejściowego (tzw. przetwornice „step-up” lub „boost”). Przetwornice przetwarzają też napięcie ze znacznie większą sprawnością, zwłaszcza przy dużych różnicach pomiędzy napięciem wejściowym i wyjściowym. Oznacza to, że przy takich samych ilościach wydzielanego ciepła, można pobrać z układu zdecydowanie większy prąd. W robotyce amatoskiej jest to szczególnie przydatne, gdyż umożliwia zasilenie np. silników DC stabilizowanym napięciem, bez obaw o termiczne uszkodzenie stabilizatora podczas dłuższej lub bardziej ekstremalnej pracy.

Do wad przetwornic impulsowych należy zaliczyć zdecydowanie większe tętnienia na wyjściu i wynikające z tego możliwe problemy w przypadku zasilania niskonapięciowych mikrokontrolerów z takiego źródła. Dodatkowo, stosowanie przetwornic wymaga projektowania układu indywidualnie, dla określonych warunków oraz stosowania dodatkowych elementów dyskretnych, jak kondensatory i dławik. Uruchomienie przetwornicy może sprawić problemy, jeśli na wyposażeniu warsztatu nie ma oscyloskopu.

W przypadku robotyki amatorskiej, oprócz wspomnianego zasilania silników, przetwornice impulsowe stosuje się też w zasilaniu określonym napięciem wszystkich wymagających dużego poboru prądu podzespołów, w szczególności efektorów typu serwa modelarskie i diod LED mocy.

Hasła powiązane z Przetwornica impulsowa DC: Li-pol (Li-po, Li-Poly), Stabilizator liniowy DC

Poprzednie: Przekładnia «» Następne: PWM

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.