Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Przetwornica impulsowa DC

Poprzednie: Przekładnia «» Następne: PWM

Przetwornica impulsowa DC - Układ elektroniczny, regulator, którego zadaniem jest utrzymywanie określonego napięcia na wyjściowych wyprowadzeniach. Regulator taki zwykle potrzebuje do działania pętli sprzężenia zwrotnego. Przetwornice impulsowe często można znaleźć w elementach zasilania sprzętu komputerowego i różnych zasilaczach.

Przykładowy układ przetwornicy marki Pololu
Grafika: Przykładowy układ przetwornicy marki Pololu

Tym, co odróżnia je od stabilizatorów liniowych, jest możliwość uzyskania napięcia wyjściowego większego od napięcia wejściowego (tzw. przetwornice „step-up” lub „boost”). Przetwornice przetwarzają też napięcie ze znacznie większą sprawnością, zwłaszcza przy dużych różnicach pomiędzy napięciem wejściowym i wyjściowym. Oznacza to, że przy takich samych ilościach wydzielanego ciepła, można pobrać z układu zdecydowanie większy prąd. W robotyce amatoskiej jest to szczególnie przydatne, gdyż umożliwia zasilenie np. silników DC stabilizowanym napięciem, bez obaw o termiczne uszkodzenie stabilizatora podczas dłuższej lub bardziej ekstremalnej pracy.

Do wad przetwornic impulsowych należy zaliczyć zdecydowanie większe tętnienia na wyjściu i wynikające z tego możliwe problemy w przypadku zasilania niskonapięciowych mikrokontrolerów z takiego źródła. Dodatkowo, stosowanie przetwornic wymaga projektowania układu indywidualnie, dla określonych warunków oraz stosowania dodatkowych elementów dyskretnych, jak kondensatory i dławik. Uruchomienie przetwornicy może sprawić problemy, jeśli na wyposażeniu warsztatu nie ma oscyloskopu.

W przypadku robotyki amatorskiej, oprócz wspomnianego zasilania silników, przetwornice impulsowe stosuje się też w zasilaniu określonym napięciem wszystkich wymagających dużego poboru prądu podzespołów, w szczególności efektorów typu serwa modelarskie i diod LED mocy.

Hasła powiązane z Przetwornica impulsowa DC: Li-pol (Li-po, Li-Poly), Stabilizator liniowy DC

Poprzednie: Przekładnia «» Następne: PWM

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu