Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Przekładnia

Poprzednie: Przekaźnik «» Następne: Przetwornica impulsowa DC

Przekładnia - Układ mechaniczny (mechanizm), którego celem jest przeniesienie napędu z obiektu napędzającego na obiekt napędzany. Zastosowanie różnych rodzajów oraz tzw. stopni przekładni umożliwia zmianę właściwości przenoszonego ruchu takich, jak prędkość obrotowa i moment obrotowy.

W robotyce amatorskiej przekładnie są niezbędne, aby robot był w stanie ruszyć z miejsca - stosowane najczęściej silniki DC nie mają wystarczająco dużego momentu obrotowego, dysponują za to wysokimi prędkościami obrotowymi. Zastosowanie tzw. motoreduktora umożliwia zwiększenie tego momentu obrotowego, kosztem prędkości obrotowej.

Przykład prostej, 2-stopniowej przekładni pasowej, przenoszącej napęd z silnika elektrycznego DC na koło
Grafika: Przykład prostej, 2-stopniowej przekładni pasowej, przenoszącej napęd z silnika elektrycznego DC na koło

Coraz częściej na rynku robotyki hobbystycznej można znaleźć gotowe zestawy silników ze zintegrowanymi modułami przekładni; spotyka się także rozwiązania w postaci przerobionych serw modelarskich. Nieco więcej na temat przekładni mechanicznych i dotyczących ich własności fizycznych, można znaleźć w odpowiednim artykule na forum.

Hasła powiązane z Przekładnia: Serwo modelarskie, Serwomechanizm

Poprzednie: Przekaźnik «» Następne: Przetwornica impulsowa DC

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu