Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Przekładnia

Poprzednie: Przekaźnik «» Następne: Przetwornica impulsowa DC

Przekładnia - Układ mechaniczny (mechanizm), którego celem jest przeniesienie napędu z obiektu napędzającego na obiekt napędzany. Zastosowanie różnych rodzajów oraz tzw. stopni przekładni umożliwia zmianę właściwości przenoszonego ruchu takich, jak prędkość obrotowa i moment obrotowy.

W robotyce amatorskiej przekładnie są niezbędne, aby robot był w stanie ruszyć z miejsca - stosowane najczęściej silniki DC nie mają wystarczająco dużego momentu obrotowego, dysponują za to wysokimi prędkościami obrotowymi. Zastosowanie tzw. motoreduktora umożliwia zwiększenie tego momentu obrotowego, kosztem prędkości obrotowej.

Przykład prostej, 2-stopniowej przekładni pasowej, przenoszącej napęd z silnika elektrycznego DC na koło
Grafika: Przykład prostej, 2-stopniowej przekładni pasowej, przenoszącej napęd z silnika elektrycznego DC na koło

Coraz częściej na rynku robotyki hobbystycznej można znaleźć gotowe zestawy silników ze zintegrowanymi modułami przekładni; spotyka się także rozwiązania w postaci przerobionych serw modelarskich. Nieco więcej na temat przekładni mechanicznych i dotyczących ich własności fizycznych, można znaleźć w odpowiednim artykule na forum.

Hasła powiązane z Przekładnia: Serwo modelarskie, Serwomechanizm

Poprzednie: Przekaźnik «» Następne: Przetwornica impulsowa DC

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.