Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Przekaźnik

Poprzednie: PonyProg «» Następne: Przekładnia

Przekaźnik - Elektrycznie sterowany, mechaniczny przełącznik. Do działania wykorzystuje elektromagnes połączony z „zapadką”, która zamyka lub otwiera wybrany obwód(obwody).

Zdjęcie przykładowych przekaźników (źródło:wikipedia)
Grafika: Zdjęcie przykładowych przekaźników (źródło:wikipedia)

Przekaźniki są szczególnie popularne w elektryce i automatyce, gdzie sygnały niskiej mocy kontrolują działanie obwodów o mocy wyższej. Ich podstawowe wady to wolne przełączanie, wysoki (jak dla układów cyfrowych) prąd sterowania, odgłosy wydawane przy przełączaniu, szybkie zużywanie się - mają ograniczoną ilość cykli przełączeń, ze względu na występujące zjawisko iskrzenia zestyków i stopniowej ich degradacji. Mimo to wciąż się je stosuje, choć są stopniowo zastępowane przez nowoczesne układy półprzewodnikowe. Do najważniejszych zalet przekaźników zalicza się obsługę niemal dowolnie wysokich prądów (oczywiście przy zastosowaniu adekwatnych modeli), galwaniczną separację obwodu sterującego od sterowanego, praktycznie zerowe „grzanie się” w stanie przewodzenia wynikające z niskiej rezystancji styków oraz możliwość sterowania jednym sygnałem kilku obwodów.

W robotyce amatorskiej przekaźniki spotyka się dość rzadko - głównie ze względu na rozmiar i masę, konieczność stosowania dodatkowych tranzystorów do zasilenia cewki i wolne przełączanie, ale w niektórych przypadkach ich zastosowanie jest w pełni uzasadnione. Wykorzystuje się je głównie w przypadku sterowania wysokoprądowymi odbiornikami przez dłuższy czas, gdyż stosowanie np. MOSFET’ów oznaczałoby kłopoty z odprowadzaniem ciepła. Przykładem mogą być proste mostki H dla silników dużej mocy albo obwody zabezpieczające, umożliwiające w każdej chwili awaryjne odłączenie akumulatorów.

Hasła powiązane z Przekaźnik: Mostek H

Poprzednie: PonyProg «» Następne: Przekładnia

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu