Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Plecionka

Poprzednie: PID «» Następne: Pololu

Plecionka - Przyrząd wspomagający lutowanie. Jest to taśma spleciona z miedzianych drutów, nasączona topnikiem i zazwyczaj sprzedawana w szpulkach 1-2m. Można wybrać taśmę o różnej szerokości, w zależności od potrzeb.

Plecionka przydaje się, gdy podczas lutowania w jakimś miejscu, przez przypadek lub celowo umieścimy zbyt dużo spoiwa lutowniczego - taśma może w pewnym stopniu zastąpić odsysacz, działając dokładniej i bardziej delikatnie. Przydaje się również, gdy istnieje potrzeba np. oczyszczenia pól lutowniczych po demontażu starego układu, by przygotować te pola do montażu nowego. Szczególnie mocno docenią plecionkę Ci, którzy lutując elementy o drobnym odstępie między pinami, 'zmostkowali' spoiwem lutowniczym kilka z nich.

Zdjęcie przykładowej plecionki
Grafika: Zdjęcie przykładowej plecionki

Aby użyć plecionki, należy rozgrzać lutownicę do odpowiedniej dla usuwanego spoiwa temperatury (można skropić to spoiwo odrobiną topnika), nakryć miejsce z nadmiarem cyny końcówką rozwiniętej taśmy, a następnie grotem lutownicy podgrzewać przez taśmę te miejsca, z których chcemy 'odessać' nadmiar cyny. Po odpowiednio długim grzaniu taśmy i dociskaniu jej do danego miejsca, taśma nasiąknie spoiwem i trzeba będzie przesunąć lub odciąć ten zużyty fragment, a następnie kontynuować pracę.

Hasła powiązane z Plecionka: Stacja lutownicza, Topnik

Poprzednie: PID «» Następne: Pololu

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu