Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

PWM

Poprzednie: Przetwornica impulsowa DC «» Następne: Quadrocopter

PWM - Z ang. Pulse-Width Modulation, czyli modulacja szerokości (czasu trwania) impulsu. Jest to powszechnie wykorzystywana technika kontroli sygnałów, w której wykorzystuje się tzw. układy kluczujące, mające na wyjściu możliwe dwa stany prądu/napięcia. Odpowiednio dobrane szerokości impulsu, umożliwiają uzyskanie na wyjściu niemal dowolnej wartości średniej napięcia w zakresie, w jakim pracują układy kluczujące.

Przykładowe przebiegi PWM
Grafika: Przykładowe przebiegi PWM

PWM spotyka się bardzo często w układach sterowania napędami, jest też popularne w układach mniejszej mocy, w których elektronika cyfrowa łączy się z elektroniką analogową - np. tory cyfrowego przetwarzanie dźwięku lub sterowanie jasnością oświetlenia. W robotyce amatorskiej najczęściej wykorzystuje się PWM do sterowania prędkością obrotową silników poprzez odpowiednie wejścia scalonych mostków H. Niektórzy stosują też PWM do kalibracji czujników, uzyskania „płynnych” efektów świetlnych lub odtwarzania dźwięków.

_reklama_

Więcej o PWM można przeczytać w artykule o mostkach H.

Poprzednie: Przetwornica impulsowa DC «» Następne: Quadrocopter

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu