Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

PCB

Poprzednie: Oscyloskop «» Następne: PID

PCB - Z ang. Printed Circuit Board, czyli płytka obwodu drukowanego. Jest to jeden z wielu sposobów konstruowania obwodów i układów elektronicznych. Płytka drukowana jest równoważna z połączeniami przewodowymi (tzw. „pająk”) i obwodami stworzonymi na tzw. płytkach stykowych (prototypowych), jednak odznacza się większym uporządkowaniem sygnałów oraz trwałym montażem elementów w procesie lutowania. Nazwa „płytka drukowana” wzięła się od sposobu wykonywania PCB. Na płaski laminat złożony z warstwy miedzi i izolatora, „nadrukowywane są” (nanoszone jedną z wielu metod) odpornymi chemicznie farbami tzw. ścieżki - odpowiedniki przewodów - po czym laminat jest trawiony, a miedziane ścieżki są zabezpieczane przed utleniamiem i uszkodzeniem. Istnieją też domowe metody wykonywania PCB, zwane termotransferem i fototransferem, które wykorzystują m.in. drukarkę lub kopiarkę laserową.


Grafika: "Czysta", niepolutowana płytka PCB


Grafika: "Polutowana" PCB, z zamontowanymi częściami

Współczesne fabrycznie tworzone PCB składają się najczęściej z kilku warstw miedzi, przedzielonych izolującymi warstwami żywicy, co pozwala zmniejszyć znacznie rozmiary całego urządzenia oraz ograniczyć przenoszenie zakłóceń pomiędzy warstwami (wykorzystując tzw. warstwy ekranujące). Jako zabezpieczenie odsłoniętych ścieżek, stosuje się często tzw. soldermaski, czyli warstwy termoutwardzalnej farby, które zostawiają odsłonięte jedynie miejsca, które będą elementem styku pomiędzy ścieżkami i lutowanymi elementami. W konstrukcji PCB duże znaczenie mają także tzw. przelotki, które w domowych warunkach oznaczają po prostu przewodowe połączenia pomiędzy punktami na płytce, a w fabrycznych zastosowaniach oznaczają miedziane tulejki prowadzone przez całą grubość płytki i łączące dwa lub więcej punktów w jednej linii.

_reklama_

Do projektowania PCB stosuje się często specjalne programy CAD, takie jak np. CadSoft Eagle, lub Altium Designer.

Poprzednie: Oscyloskop «» Następne: PID

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu