Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Oscyloskop

Poprzednie: OpenCV «» Następne: PCB

Oscyloskop - Przyrząd pomiarowy, uznawany za drugi najpotrzebniejszy w warsztacie elektronika - zaraz po multimetrze (może też pełnić część jego funkcji). Oscyloskop pozwala obserwować tzw. przebiegi napięcia i prądu, czyli wykresy przedstawiające zmiany napięcia i prądu w czasie. Wykresy te mogą być wyświetlane w sposób ciągły, gdy sygnał jest okresowy; można wtedy obserwować jak zmieniają się wartości tego sygnału na bieżąco. Może być także wyświetlony po „wyzwoleniu” (ang. trigger), czyli po określonym sygnale wyzwalającym - widać wtedy przebieg w ustalonym odcinku czasu.

Zdjęcie przykładowego oscyloskopu cyfrowego
Grafika: Zdjęcie przykładowego oscyloskopu cyfrowego

W oscyloskopach istnieje zazwyczaj bardzo dużo funkcji pozwalających na różne operacje na badanych przebiegach - chyba najbardziej znana jest tu analiza FFT, która pozwala na obserwacje wielkości składowych sygnału, o różnych częstotliwościach.

Oscyloskopy mogą być wyposażone w różną liczbę kanałów - dla 4 kanałów oznacza to, że równocześnie na jednym wyświetlaczu można pokazać 4 sygnały (prądy lub napięcia), co ułatwia porównywanie ich oraz obserwowanie różnych zależności.

Obecnie rozróżnia się oscyloskopy cyfrowe i analogowe - te pierwsze stają się coraz popularniejsze, ze względu na swoje mniejsze rozmiary, większe wyświetlacze, mniejszy pobór prądu, opcjonalne zasilanie akumulatorowe oraz możliwe kolorowe wydruki lub „zrzuty ekranu” bezpośrednio na pamięć podręczną.

Hasła powiązane z Oscyloskop: Multimetr

Poprzednie: OpenCV «» Następne: PCB

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu