Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Multiplekser

Poprzednie: Multimetr «» Następne: Nanosumo

Multiplekser - Elektroniczny układ komutacyjny, który posiada wiele wejść, jest w stanie "łączyć" płynące z nich informacje i odpowiednio sformatowany wynik podawać na jedno wyjście. Multiplekser posiada także wejścia sterujące w odpowiedniej ilości. Przykładowo: 4-bitowy multiplekser posiada 4 wejścia i 2 porty sterujące, 8-bitowy multiplekser to 8 wejść i 3 porty sterujące itp.

Multipleksery są szczególnie przydatne, gdy np. chcemy skorzystać ze znacznie większej liczby portów, niż jest dostępna w wybranym mikrokontrolerze. Bywają one z resztą wbudowane bezpośrednio w strukturę większości mikrokontrolerów, aby uzyskać pożądaną liczbę portów I/O.

Możemy te układy spotkać np. w aplikacjach, które wymagają dużej ilości diod, jak reklamy świetlne; w robotyce powszechne zastosowanie to roboty kategorii Line Follower, które obsługują wiele czujników linii (więcej, niż pozwala na to ilość portów w mikrokontrolerze). Multiplekser wprowadza czasem trudności w oprogramowaniu oraz pewne opóźnienia czasowe w obsłudze sygnałów, ale w wielu projektach korzyści przeważają wady.

Schemat multipleksera (źródło:wikipedia)
Grafika: Schemat multipleksera (źródło:wikipedia)

Poprzednie: Multimetr «» Następne: Nanosumo

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.