Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Multiplekser

Poprzednie: Multimetr «» Następne: Nanosumo

Multiplekser - Elektroniczny układ komutacyjny, który posiada wiele wejść, jest w stanie "łączyć" płynące z nich informacje i odpowiednio sformatowany wynik podawać na jedno wyjście. Multiplekser posiada także wejścia sterujące w odpowiedniej ilości. Przykładowo: 4-bitowy multiplekser posiada 4 wejścia i 2 porty sterujące, 8-bitowy multiplekser to 8 wejść i 3 porty sterujące itp.

Multipleksery są szczególnie przydatne, gdy np. chcemy skorzystać ze znacznie większej liczby portów, niż jest dostępna w wybranym mikrokontrolerze. Bywają one z resztą wbudowane bezpośrednio w strukturę większości mikrokontrolerów, aby uzyskać pożądaną liczbę portów I/O.

Możemy te układy spotkać np. w aplikacjach, które wymagają dużej ilości diod, jak reklamy świetlne; w robotyce powszechne zastosowanie to roboty kategorii Line Follower, które obsługują wiele czujników linii (więcej, niż pozwala na to ilość portów w mikrokontrolerze). Multiplekser wprowadza czasem trudności w oprogramowaniu oraz pewne opóźnienia czasowe w obsłudze sygnałów, ale w wielu projektach korzyści przeważają wady.

Schemat multipleksera (źródło:wikipedia)
Grafika: Schemat multipleksera (źródło:wikipedia)

Poprzednie: Multimetr «» Następne: Nanosumo

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu