Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Multimetr

Poprzednie: Mostek H «» Następne: Multiplekser

Multimetr - Przyrząd pomiarowy, zawierające zintegrowane moduły do pomiaru różnych wielkości fizycznych. Najważniejszymi z nich jest napięcie, prąd oraz rezystancja, bardzo często można również spotkać tester ciągłości obwodu (wydaje dźwięk, gdy zewrze się obie sondy multimetru) oraz tester tranzystorów. W niektórych modelach jest do dyspozycji pomiar pojemności kondensatorów, pomiar temperatury za pomocą termopary, pomiar indukcyjności, a nawet częstotliwości.

Multimetr jest uznawany za podstawowe narzędzie każdego robotyka i elektronika, bez niego nie warto nawet zaczynać budowy robota.

Poglądowe zdjęcie przykładowego multimetru
Grafika: Poglądowe zdjęcie przykładowego multimetru

Każdy multimetr dla większości mierzonych wartości posiada tzw. zakresy, wybierane za pomocą dużego, obrotowego przełącznika. Ustawienie zakresu mniejszego od mierzonej wartości, może skutkować uszkodzeniem urządzenia, dlatego zawsze wybiera się zakres większy od spodziewanego i stopniowo go zmniejsza, obserwując wskazania.

Hasła powiązane z Multimetr: Oscyloskop

Poprzednie: Mostek H «» Następne: Multiplekser

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu