Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Mostek H

Poprzednie: MOSFET «» Następne: Multimetr

Mostek H - Układ elektroniczny do sterowania silnikami prądu stałego. Jego najważniejszą cechą jest możliwość zmiany kierunku obrotów silnika. W robotyce amatorskiej - ze względu na stosunkowo małe prądy pobierane przez silniki oraz niskie napięcia zasilania - szczególnie dużą popularnością cieszą się mostki H w postaci układów scalonych. Niektóre posiadają wbudowane zabezpieczenia diodowe przeciwprzepięciowe (np. L293DNE), w innych konieczne jest wykonanie dodatkowego układu z zastosowaniem szybkich diod Schottky’ego (np. L298).

Ilustracja działania mostka H
Grafika: Ilustracja działania mostka H

Najpopularniejsze konstrukcje mostków H umożliwiają często również regulowanie prędkości obrotowej poprzez podawanie odpowiedniego napięcia (np. w formie sygnału PWM) na przeznaczone do tego celu wyprowadzenia układu. Budowa niektórych mostków H umożliwia także bezpieczne hamowanie silnika poprzez zwarcie uzwojeń wirnika.

Własnoręczna budowa mostka H jest pod pewnymi względami lepsza od zakupu gotowego układu scalonego - umożliwia wymianę pojedynczych uszkodzonych tranzystorów (zamiast całego układu), sami możemy też określić maksymalny prąd i napięcie sterowanego silnika poprzez dobranie odpowiednich elementów. Do wad takiego rozwiązania należy zaliczyć duże rozmiary i konieczność uruchamiania (testowania) układu po lutowaniu oraz niejednokrotnie sumaryczna cena podzespołów przekracza cenę układu scalonego o podobnych parametrach.

_reklama_

Więcej można przeczytać w artykule o mostkach H (w szczególności stosowanych w robotyce amatorskiej).

Przykładowy mostek H zbudowany na MOSFETach (przez firmę Pololu)
Grafika: Przykładowy mostek H zbudowany na MOSFETach (przez firmę Pololu)

Hasła powiązane z Mostek H: L293, TB6612, L298

Poprzednie: MOSFET «» Następne: Multimetr

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu