Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Mostek H

Poprzednie: MOSFET «» Następne: Multimetr

Mostek H - Układ elektroniczny do sterowania silnikami prądu stałego. Jego najważniejszą cechą jest możliwość zmiany kierunku obrotów silnika. W robotyce amatorskiej - ze względu na stosunkowo małe prądy pobierane przez silniki oraz niskie napięcia zasilania - szczególnie dużą popularnością cieszą się mostki H w postaci układów scalonych. Niektóre posiadają wbudowane zabezpieczenia diodowe przeciwprzepięciowe (np. L293DNE), w innych konieczne jest wykonanie dodatkowego układu z zastosowaniem szybkich diod Schottky’ego (np. L298).

Ilustracja działania mostka H
Grafika: Ilustracja działania mostka H

Najpopularniejsze konstrukcje mostków H umożliwiają często również regulowanie prędkości obrotowej poprzez podawanie odpowiedniego napięcia (np. w formie sygnału PWM) na przeznaczone do tego celu wyprowadzenia układu. Budowa niektórych mostków H umożliwia także bezpieczne hamowanie silnika poprzez zwarcie uzwojeń wirnika.

Własnoręczna budowa mostka H jest pod pewnymi względami lepsza od zakupu gotowego układu scalonego - umożliwia wymianę pojedynczych uszkodzonych tranzystorów (zamiast całego układu), sami możemy też określić maksymalny prąd i napięcie sterowanego silnika poprzez dobranie odpowiednich elementów. Do wad takiego rozwiązania należy zaliczyć duże rozmiary i konieczność uruchamiania (testowania) układu po lutowaniu oraz niejednokrotnie sumaryczna cena podzespołów przekracza cenę układu scalonego o podobnych parametrach.

_reklama_

Więcej można przeczytać w artykule o mostkach H (w szczególności stosowanych w robotyce amatorskiej).

Przykładowy mostek H zbudowany na MOSFETach (przez firmę Pololu)
Grafika: Przykładowy mostek H zbudowany na MOSFETach (przez firmę Pololu)

Hasła powiązane z Mostek H: L293, TB6612, L298

Poprzednie: MOSFET «» Następne: Multimetr

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.