Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Mikroprocesor

Poprzednie: Mikrokontroler «» Następne: Mikrosilniki Pololu

Mikroprocesor - Układ cyfrowy, zbudowany z setek tysięcy (w najnowszych procesorach nawet setki milionów!) mikroskopijnych tranzystorów, umieszczonych najczęściej na niewielkiej płytce krzemu. Zawiera wiele „bloków” odpowiedzialnych za różne funkcje, z czego najważniejsze są: jednostka arytmetyczno-logiczna (ALU), która zajmuje się najbardziej podstawowymi operacjami logicznymi na otrzymywanych danych oraz układ sterowania (CU) odpowiedzialny za odczytywanie instrukcji i zarządzanie zadaniami innych bloków. Wyróżnia się kilka architektur mikroprocesorów (rozróżnia się je po ogólnej strukturze i zasadzie działania), najpopularniejsze z nich to RISC, CISC i VLIW.

_reklama_

Obecnie, najczęściej można spotkać mikroprocesory 8-bitowe i 32-bitowe, czasami również 16-bitowe; w komputerach osobistych i konsolach coraz częściej można spotkać układy 64-bitowe. Wartości liczbowe oznaczają wielkości rejestrów, szyny adresowej oraz szyny danych - im są większe, tym najczęściej większa jest wydajność układu.

Do najpopularniejszych w Polsce mikrokontrolerów, zbudowanych na mikroprocesorach 8-bitowych, należą m.in. bardzo znane Atmegi firmy Atmel, a 32-bitowe są niemal każde mikrokontrolery z rodziny ARM.

Warto wiedzieć, że mikroprocesor nie jest równoznaczny z mikrokontrolerem, ponieważ mikrokontroler to układ scalony zawierający w swojej strukturze mikroprocesor, pamięć i wiele innych peryferiów (np. linie wejścia/wyjścia), co czyni go w pełni autonomicznym.

Hasła powiązane z Mikroprocesor: AVR Studio (Atmel Studio), BASCOM, BASCOM-AVR, AVR, ARM

Poprzednie: Mikrokontroler «» Następne: Mikrosilniki Pololu

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu