Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Mikroprocesor

Poprzednie: Mikrokontroler «» Następne: Mikrosilniki Pololu

Mikroprocesor - Układ cyfrowy, zbudowany z setek tysięcy (w najnowszych procesorach nawet setki milionów!) mikroskopijnych tranzystorów, umieszczonych najczęściej na niewielkiej płytce krzemu. Zawiera wiele „bloków” odpowiedzialnych za różne funkcje, z czego najważniejsze są: jednostka arytmetyczno-logiczna (ALU), która zajmuje się najbardziej podstawowymi operacjami logicznymi na otrzymywanych danych oraz układ sterowania (CU) odpowiedzialny za odczytywanie instrukcji i zarządzanie zadaniami innych bloków. Wyróżnia się kilka architektur mikroprocesorów (rozróżnia się je po ogólnej strukturze i zasadzie działania), najpopularniejsze z nich to RISC, CISC i VLIW.

_reklama_

Obecnie, najczęściej można spotkać mikroprocesory 8-bitowe i 32-bitowe, czasami również 16-bitowe; w komputerach osobistych i konsolach coraz częściej można spotkać układy 64-bitowe. Wartości liczbowe oznaczają wielkości rejestrów, szyny adresowej oraz szyny danych - im są większe, tym najczęściej większa jest wydajność układu.

Do najpopularniejszych w Polsce mikrokontrolerów, zbudowanych na mikroprocesorach 8-bitowych, należą m.in. bardzo znane Atmegi firmy Atmel, a 32-bitowe są niemal każde mikrokontrolery z rodziny ARM.

Warto wiedzieć, że mikroprocesor nie jest równoznaczny z mikrokontrolerem, ponieważ mikrokontroler to układ scalony zawierający w swojej strukturze mikroprocesor, pamięć i wiele innych peryferiów (np. linie wejścia/wyjścia), co czyni go w pełni autonomicznym.

Hasła powiązane z Mikroprocesor: AVR Studio (Atmel Studio), BASCOM, BASCOM-AVR, AVR, ARM

Poprzednie: Mikrokontroler «» Następne: Mikrosilniki Pololu

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.