Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Magnetometr

Poprzednie: Maestro «» Następne: MATLAB

Magnetometr - Urządzenie elektryczne służące do wykrywania oraz pomiaru różnych właściwości pola magnetycznego takich, jak natężenie i kierunek linii tego pola. Wyróżnia się kilka rodzajów magnetometrów, przy czym w „domowych” zastosowaniach najpopularniejszy jest magnetometr transduktorowy i wibracyjny.

Magnetometr wibracyjny wykorzystuje do działania drgającą sztabkę magnesu, która odchyla drugą sztabkę - wpływ zewnętrznego pola magnetycznego może zostać zaobserwowany podczas zmian w odchyleniu tej sztabki.

Magnetometr transduktorowy wykorzystuje do działania zjawisko indukcji magnetycznej - po nasyceniu rdzenia magnetycznego sinusoidalnym, zmiennym polem magnetycznym, obserwuje się pojawianie na „wyjściu” składowe harmoniczne (np. z wykorzystaniem algorytmu FFT), a na podstawie niezerowej drugiej harmonicznej możliwe jest określenie wpływu zewnętrznego pola magnetycznego.

Poprzednie: Maestro «» Następne: MATLAB

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.