Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

MOSFET

Poprzednie: MM «» Następne: Mostek H

MOSFET - Nazwa układu, którego zadaniem jest wzmacnianie lub przełączanie elektronicznych sygnałów. Podstawowa zasada działania została zaproponowana przez Juliosa Edgara Lilienfelda w 1925r.

W MOSFETach, napięcie na izolowanej elektrodzie bramki (oznaczanej jako G, z ang. Gate) może wywołać - za pomocą zjawisk elektrostatycznych - przepływ prądu pomiędzy źródłem (oznaczenie S, z ang. Source) i drenem (D, z ang. Drain) przez tzw. kanał znajdujący się w obszarze pomiędzy bramką i podłożem (B, z ang. body). Natężenie tego prądu regulujemy zmieniając napięcie na bramce. Istnieje podział MOSFETów na dwa typy: typ z kanałem N (nazywany NMOSFET lub nMOS) oraz typ z kanałem P (PMOSFET, pMOS). Rozróżnia się je ze względu na budowę (odwrotną "kolejność" ułożenia warstw - widać to na rysunku poniżej), a w praktyce różnice te wpływają na sposób sterowania prądem pomiędzy źródłem i drenem: w przypadku pMOS'ów wyższe napięcie na bazie oznacza mniejszy prąd ze źródła do drenu, a dla nMOS'ów jest odwrotnie.

Struktura MOSFETów z kanałem typu N i P
Grafika: Struktura MOSFETów z kanałem typu N i P

MOSFETy stają się coraz bardziej popularne i stopniowo zastępują w wielu aplikacjach tranzystory bipolarne. Dzieje się tak ze względu na rozwój technologii cyfrowej, a sterowanie napięciem jest w tym wypadku "łatwiejsze" od sterowania prądem. W robotyce amatorskiej najczęściej spotyka się je w mostkach H lub jako elementy sterowania innych wysokoprądowych układów wykonawczych.

Przykłady MOSFETów w różnych obudowach (źródło:tme.eu)
Grafika: Przykłady MOSFETów w różnych obudowach (źródło:tme.eu)

Hasła powiązane z MOSFET: Tranzystor bipolarny

Poprzednie: MM «» Następne: Mostek H

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu