Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

MOSFET

Poprzednie: MM «» Następne: Mostek H

MOSFET - Nazwa układu, którego zadaniem jest wzmacnianie lub przełączanie elektronicznych sygnałów. Podstawowa zasada działania została zaproponowana przez Juliosa Edgara Lilienfelda w 1925r.

W MOSFETach, napięcie na izolowanej elektrodzie bramki (oznaczanej jako G, z ang. Gate) może wywołać - za pomocą zjawisk elektrostatycznych - przepływ prądu pomiędzy źródłem (oznaczenie S, z ang. Source) i drenem (D, z ang. Drain) przez tzw. kanał znajdujący się w obszarze pomiędzy bramką i podłożem (B, z ang. body). Natężenie tego prądu regulujemy zmieniając napięcie na bramce. Istnieje podział MOSFETów na dwa typy: typ z kanałem N (nazywany NMOSFET lub nMOS) oraz typ z kanałem P (PMOSFET, pMOS). Rozróżnia się je ze względu na budowę (odwrotną "kolejność" ułożenia warstw - widać to na rysunku poniżej), a w praktyce różnice te wpływają na sposób sterowania prądem pomiędzy źródłem i drenem: w przypadku pMOS'ów wyższe napięcie na bazie oznacza mniejszy prąd ze źródła do drenu, a dla nMOS'ów jest odwrotnie.

Struktura MOSFETów z kanałem typu N i P
Grafika: Struktura MOSFETów z kanałem typu N i P

MOSFETy stają się coraz bardziej popularne i stopniowo zastępują w wielu aplikacjach tranzystory bipolarne. Dzieje się tak ze względu na rozwój technologii cyfrowej, a sterowanie napięciem jest w tym wypadku "łatwiejsze" od sterowania prądem. W robotyce amatorskiej najczęściej spotyka się je w mostkach H lub jako elementy sterowania innych wysokoprądowych układów wykonawczych.

Przykłady MOSFETów w różnych obudowach (źródło:tme.eu)
Grafika: Przykłady MOSFETów w różnych obudowach (źródło:tme.eu)

Hasła powiązane z MOSFET: Tranzystor bipolarny

Poprzednie: MM «» Następne: Mostek H

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.