Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Li-pol (Li-po, Li-Poly)

Poprzednie: LFR «» Następne: LineFollower

Li-pol (Li-po, Li-Poly) - Akumulator litowo-polimerowy. Li-pole słyną z dużej gęstości gromadzenia energii, przez co znane są z dużej pojemności przy zachowaniu niskiej wagi i małych rozmiarów (można spotkać nawet akumulatory w formie cienkich „płytek”) oraz wysokiej wydajności prądowej.

Mimo wielu zalet tego rozwiązania, istnieją niestety pewne ograniczenia, do których należy się dostosować. Przede wszystkim akumulatory takie są bardzo wrażliwe zarówno na nadmierne rozładowanie (rozładowanie ogniwa poniżej 2.8V oznacza najczęściej trwałe uszkodzenie), jak i na przeładowanie (maks. napięcie to 4.2V na ogniwo). Rozwiązaniem tych problemów są monitory napięcia z sygnalizacją pracujące dodatkowo w układzie oraz specjalne ładowarki.

Warto również wspomnieć, że akumulatory litowo-polimerowe, ze względu na swoją budowę, są bardzo wrażliwe na temperaturę i fizyczne uszkodzenia. Dodatkowo przypadkowe zwarcie dwóch biegunów pakietu może doprowadzić do szybkiego „napuchnięcia” cel i zapłonu - dlatego warto już na początku przygody zaopatrzyć się w specjalne ognioodporne torby i NIGDY nie pozostawiać podłączonego akumulatora bez kontroli.

Więcej na ten temat można przeczytać w obszernym kompendium o akumulatorach litowo-polimerowych.

Hasła powiązane z Li-pol (Li-po, Li-Poly): Stabilizator liniowy DC, Przetwornica impulsowa DC

Poprzednie: LFR «» Następne: LineFollower

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu