Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

LabVIEW

Poprzednie: L298 «» Następne: Lego NXT

LabVIEW - graficzne środowisko programistyczne firmy National Instruments. Interfejs programisty składa się z okna panelu oraz okna schematu blokowego. Językiem programowania jest język G (od angielskiego „Graphic”). Programy „pisze” się łącząc koleje bloki (zwane węzłami - nodes) za pomocą przewodów (wires), tworząc strumień przepływu danych (tzw. DataFlow).

Widok przykładowego diagramu oraz panelu użytkownika
Grafika: Widok przykładowego diagramu oraz panelu użytkownika

Celem powstania środowiska LabVIEW było oprogramowanie wirtualnych przyrządów pomiarowych tzn. takich, w których sprzęt podłączony do sterownika realizuje funkcje kondycjonowania oraz przetwarzania sygnału na postać cyfrową, cały proces przetwarzania oraz wizualizacji danych odbywa się już w sterowniku (komputer osobisty, laptop, komputer przemysłowy, inne).

Widok przykładowego diagramu oraz panelu użytkownika
Grafika: Widok przykładowego diagramu oraz panelu użytkownika

Jedną z zalet LabVIEW jest bardzo duży zakres urządzeń, z którymi może współpracować dzięki szerokiej gamie obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. W chwili obecnej LabVIEW posiada wiele toolboxów w tym toolboxy do symulacji układów dynamicznych, robotyki, programowania systemów czasu rzeczywistego (RT) oraz programowania układów FPGA. Dzięki temu LabVIEW posiada olbrzymie możliwości.

Na wielu uczelniach w Polsce dostępna jest licencja akademicka programu LabVIEW, dzięki czemu studenci tych uczelni mają do niego darmowy dostęp.

Hasła powiązane z LabVIEW: MATLAB

Poprzednie: L298 «» Następne: Lego NXT

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.