Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

L298

Poprzednie: L293 «» Następne: LabVIEW

L298 - Popularny podwójny mostek H do sterowania silnikami DC oraz równocześnie uzupełnienie układu L297 w aplikacji sterownika silnika krokowego. Największą jego zaletą jest duży przedział napięć zasilania silników (do 50V) oraz wysokie dopuszczalne maksymalne prądy przypadające na kanał (2A ciągłego oraz aż 3A chwilowego poboru prądu). Do wad, w przypadku robotyki amatorskiej, można zaliczyć nietypową obudowę (choć istnieje nieco trudniej dostępna obudowa PowerSO20 do SMD), konieczność stosowania osobnego zabezpieczenia z szybkich diod Schottky’ego oraz - przede wszystkim - duży spadek napięcia na sterowniku.

Zdjęcie układu L298 (źródło: tme.eu)
Grafika: Zdjęcie układu L298 (źródło: tme.eu)

Mostek L298 bardzo często stosuje się jako układ „zastępczy”, gdy równie popularny L293 okazuje się zbyt słaby do obsługi danego silnika. Istnieje również możliwość połączenia parami kanałów mostków i wykorzystanie L298 do sterowania tylko jednym silnikiem, ale za to zasilania go dwukrotnie wyższym prądem - do 6A chwilowego poboru prądu i ok. 4A ciągłego. Najczęściej istnieje wówczas konieczność zastosowania dodatkowego radiatora do lepszego odprowadzania generowanego ciepła.

Opis wyprowadzeń układu L298
Grafika: Opis wyprowadzeń układu L298

Hasła powiązane z L298: L293, TB6612, Mostek H

Poprzednie: L293 «» Następne: LabVIEW

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu