Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

L293

Poprzednie: KTIR0711S «» Następne: L298

L293 - Scalony, podwójny mostek H, bardzo popularny w robotyce amatorskiej ze względu na niską cenę, montaż przewlekany oraz dużą dostępność.

Zdjęcie poglądowe układu L293
Grafika: Zdjęcie poglądowe układu L293

Istnieje kilka wersji tego układu, z czego najpopularniejsza to L293D (L293DNE) - posiada ona wbudowane w wewnętrzną strukturę diody zabezpieczające przed przepięciami, jest w stanie wysterować 2 silniki prądu stałego, pobierające prąd do maks. 600mA każdy (chwilowo do 1.2A) i zasilane napięciem 4.5 - 36V. Może również być wykorzystana do sterowania pojedynczego, bipolarnego silnika krokowego.

_reklama_

Zasilanie części logicznej mostka to 4.5 - 7V, wszystkie wejścia są w klasie TTL. Układ posiada wbudowane zabezpieczenie ESD oraz temperaturowe (wytrzymuje temperatury od 0 do 70 stopni Celsjusza).

Opis wyprowadzeń układu L293 (widok z góry)
Grafika: Opis wyprowadzeń układu L293 (widok z góry)

Warto również wspomnieć, że jeden taki układ - z dodatkowymi rezystorami i fototranzystorami - wystarczy, żeby stworzyć elektronikę do bardzo prostego robota: instrukcja budowy prostego robota podążającego za światłem (tzw. światłoluba).

Hasła powiązane z L293: TB6612, L298, Mostek H

Poprzednie: KTIR0711S «» Następne: L298

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu