Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

L293

Poprzednie: KTIR0711S «» Następne: L298

L293 - Scalony, podwójny mostek H, bardzo popularny w robotyce amatorskiej ze względu na niską cenę, montaż przewlekany oraz dużą dostępność.

Zdjęcie poglądowe układu L293
Grafika: Zdjęcie poglądowe układu L293

Istnieje kilka wersji tego układu, z czego najpopularniejsza to L293D (L293DNE) - posiada ona wbudowane w wewnętrzną strukturę diody zabezpieczające przed przepięciami, jest w stanie wysterować 2 silniki prądu stałego, pobierające prąd do maks. 600mA każdy (chwilowo do 1.2A) i zasilane napięciem 4.5 - 36V. Może również być wykorzystana do sterowania pojedynczego, bipolarnego silnika krokowego.

_reklama_

Zasilanie części logicznej mostka to 4.5 - 7V, wszystkie wejścia są w klasie TTL. Układ posiada wbudowane zabezpieczenie ESD oraz temperaturowe (wytrzymuje temperatury od 0 do 70 stopni Celsjusza).

Opis wyprowadzeń układu L293 (widok z góry)
Grafika: Opis wyprowadzeń układu L293 (widok z góry)

Warto również wspomnieć, że jeden taki układ - z dodatkowymi rezystorami i fototranzystorami - wystarczy, żeby stworzyć elektronikę do bardzo prostego robota: instrukcja budowy prostego robota podążającego za światłem (tzw. światłoluba).

Hasła powiązane z L293: TB6612, L298, Mostek H

Poprzednie: KTIR0711S «» Następne: L298

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.