Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Krańcówka

Poprzednie: Kondensator LOW ESR «» Następne: KTIR0711S

Krańcówka - Przełącznik mechaniczny, często działający na bazie tzw. tact-switch’a. Krańcówki posiadają dźwignie o różnej długości, kształcie i zakończeniu (mogą np. mieć rolki albo ‘widełki’), które, po napotkaniu przeszkody, ‘wyzwalają’ naciśnięcie przycisku. Ze względu na nieskomplikowaną budowę, są one kupowane jako jedne z najtańszych czujników stosowanych do wykrywania interakcji robota z innym obiektem. Nazwa wzięła się od sposobu montażu - czujnik najczęściej mocuje się na krańcu robota tak, żeby dźwignia wystawała poza jego obrys. W momencie kontaktu z przeszkodą, zostaje ona przesunięta i pozwala robotowi odpowiednio zareagować, zanim wpadnie on na tą przeszkodę.

Typowa krańcówka zakończona rolką (źródło:nowyelektronik.pl)
Grafika: Typowa krańcówka zakończona rolką (źródło:nowyelektronik.pl)

Krańcówki najczęściej można spotkać w robotach Minisumo (czujniki wykrywające moment kontaktu dwóch konstrukcji) oraz wszelkiego rodzaju ‘odbijaczach’, które poruszają się próbując uniknąć ścian i innych obiektów. Niektórzy stosują je także w robotach kategorii Linefollower Enhanced, jako wykrywacze przeszkód do ominięcia.

_reklama_

Ponieważ funkcję krańcówki równie dobrze może pełnić zwykły tact-switch zamocowany w odpowiedni sposób na konstrukcji (np. na wprost miejsca, z którego spodziewamy się pojawienia się przeszkody), a nawet będący najzwyklejszym przyciskiem przeznaczonym do interakcji z operatorem, nazwę należy traktować raczej umownie.

Poprzednie: Kondensator LOW ESR «» Następne: KTIR0711S

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.