Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Krańcówka

Poprzednie: Kondensator LOW ESR «» Następne: KTIR0711S

Krańcówka - Przełącznik mechaniczny, często działający na bazie tzw. tact-switch’a. Krańcówki posiadają dźwignie o różnej długości, kształcie i zakończeniu (mogą np. mieć rolki albo ‘widełki’), które, po napotkaniu przeszkody, ‘wyzwalają’ naciśnięcie przycisku. Ze względu na nieskomplikowaną budowę, są one kupowane jako jedne z najtańszych czujników stosowanych do wykrywania interakcji robota z innym obiektem. Nazwa wzięła się od sposobu montażu - czujnik najczęściej mocuje się na krańcu robota tak, żeby dźwignia wystawała poza jego obrys. W momencie kontaktu z przeszkodą, zostaje ona przesunięta i pozwala robotowi odpowiednio zareagować, zanim wpadnie on na tą przeszkodę.

Typowa krańcówka zakończona rolką (źródło:nowyelektronik.pl)
Grafika: Typowa krańcówka zakończona rolką (źródło:nowyelektronik.pl)

Krańcówki najczęściej można spotkać w robotach Minisumo (czujniki wykrywające moment kontaktu dwóch konstrukcji) oraz wszelkiego rodzaju ‘odbijaczach’, które poruszają się próbując uniknąć ścian i innych obiektów. Niektórzy stosują je także w robotach kategorii Linefollower Enhanced, jako wykrywacze przeszkód do ominięcia.

_reklama_

Ponieważ funkcję krańcówki równie dobrze może pełnić zwykły tact-switch zamocowany w odpowiedni sposób na konstrukcji (np. na wprost miejsca, z którego spodziewamy się pojawienia się przeszkody), a nawet będący najzwyklejszym przyciskiem przeznaczonym do interakcji z operatorem, nazwę należy traktować raczej umownie.

Poprzednie: Kondensator LOW ESR «» Następne: KTIR0711S

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu