Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Komparator analogowy

Poprzednie: Koła Pololu «» Następne: Kondensator LOW ESR

Komparator analogowy - Układ elektroniczny, którego zadaniem jest porównywanie dwóch sygnałów (nazwa pochodzi z ang. compare, czyli „przyrównać”). W przeciwieństwie do komparatora cyfrowego, który porównuje dwa sygnały w formie binarnej, komparator analogowy jest w stanie porównać dwa napięcia i na wyjściu przesłać sygnał logiczny zależny od tego, który z podanych sygnałów wejściowych jest większy.

Komparatory analogowe znalazły szerokie zastosowanie, powszechnie spotykane są m.in. w przetwornikach ADC (ang. Analog-Digital Converter, czyli konwerter analogowo-cyfrowy) - również tych pracujących jako peryferia mikrokontrolera. Stanowią swego rodzaju „interfejs” łączący technologię analogową z cyfrową, pozwalając cyfrowym układom podjąć prace nad przetwarzaniem oraz zapisywaniem cyfrowej reprezentacji sygnału analogowego.

Komparator jest szczególnym rodzajem wzmacniacza operacyjnego, który zwykle działa szybciej, posiada duże wzmocnienie i jest przystosowany do pracy bez pętli sprzężenia zwrotnego. Chociaż każdy wzmacniacz operacyjny może pracować jako komparator, zazwyczaj niemożliwe jest to w drugą stronę.

Schemat przedstawiający prosty komparator
Grafika: Schemat przedstawiający prosty komparator

Hasła powiązane z Komparator analogowy: KTIR0711S, TCRT5000, CNY70, TCRT1000

Poprzednie: Koła Pololu «» Następne: Kondensator LOW ESR

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu