Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Komparator analogowy

Poprzednie: Koła Pololu «» Następne: Kondensator LOW ESR

Komparator analogowy - Układ elektroniczny, którego zadaniem jest porównywanie dwóch sygnałów (nazwa pochodzi z ang. compare, czyli „przyrównać”). W przeciwieństwie do komparatora cyfrowego, który porównuje dwa sygnały w formie binarnej, komparator analogowy jest w stanie porównać dwa napięcia i na wyjściu przesłać sygnał logiczny zależny od tego, który z podanych sygnałów wejściowych jest większy.

Komparatory analogowe znalazły szerokie zastosowanie, powszechnie spotykane są m.in. w przetwornikach ADC (ang. Analog-Digital Converter, czyli konwerter analogowo-cyfrowy) - również tych pracujących jako peryferia mikrokontrolera. Stanowią swego rodzaju „interfejs” łączący technologię analogową z cyfrową, pozwalając cyfrowym układom podjąć prace nad przetwarzaniem oraz zapisywaniem cyfrowej reprezentacji sygnału analogowego.

Komparator jest szczególnym rodzajem wzmacniacza operacyjnego, który zwykle działa szybciej, posiada duże wzmocnienie i jest przystosowany do pracy bez pętli sprzężenia zwrotnego. Chociaż każdy wzmacniacz operacyjny może pracować jako komparator, zazwyczaj niemożliwe jest to w drugą stronę.

Schemat przedstawiający prosty komparator
Grafika: Schemat przedstawiający prosty komparator

Hasła powiązane z Komparator analogowy: KTIR0711S, TCRT5000, CNY70, TCRT1000

Poprzednie: Koła Pololu «» Następne: Kondensator LOW ESR

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.