Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

KANDA

Poprzednie: JTAG «» Następne: Katalog robotów

KANDA - Rodzaj złącza popularnego wśród programistów mikrokontrolerów z rodziny AVR. Jest to złącze typu ISP (z ang. In-system programming), umożliwiające programowanie układu bez konieczności wyciągania go z urządzenia. Posiada podstawowe linie sygnałowe ISP (MISO, MOSI, SCK, RST), opcjonalnie podłączoną linię zasilania VCC (w zależności od tego, czy układ jest zasilany z programatora, czy z zewnętrznego źródła) oraz 4 połączone masy GND. Sygnały GND zostały rozmieszczone w taki sposób w złączu, aby przy montażu pasującej wtyczki IDC10 z 10-żyłową taśmą, układały się na zmianę z innymi sygnałami. Ma to na celu ekranowanie ich, czyli ochronę przed możliwymi zakłóceniami. Efektem zastosowania takiego złącza jest możliwość wykorzystania dłuższej taśmy do programatora, co z kolei pozwala na łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do serwisowanego urządzenia.

_reklama_

Wygląd wtyku i gniazda KANDA (gniazdo - widok z góry, po zamontowaniu na płytce drukowanej)
Grafika: Wygląd wtyku i gniazda KANDA (gniazdo - widok z góry, po zamontowaniu na płytce drukowanej)

KANDA jest bardzo popularna jako "wyjście" większości programatorów AVR, choć nie zawsze stosuje się podłączanie wszystkich sygnałów masy (GND) - warto o tym pamiętać przy problemach z programowaniem układu.

Hasła powiązane z KANDA: USBasp, STK500v2, AVR, STK200

Poprzednie: JTAG «» Następne: Katalog robotów

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.