Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

JTAG

Poprzednie: ISKRA «» Następne: KANDA

JTAG - Jest to interfejs przeznaczony głównie do testowania i uruchamiania systemów mikroprocesorowych, płytek drukowanych oraz, ogólnie, układów scalonych. Nazwa to akronim pochodzący z języka angielskiego - Standard Test Access Port and Boundary-Scan Architecture.

Przeważająca większość nowszych mikrokontrolerów z wystarczającą liczbą portów, posiada zintegrowane elementy do obsługi JTAG - zastosowanie go ułatwia uruchamianie programów, bo pozwala „podglądać” m.in. wartości podczas ich pracy, ale przede wszystkim obsługuje różne tryby pracy, jak np. tryb pojedynczych kroków, gdzie kolejna operacja programu nie zostanie wykonana, dopóki programista na to nie pozwoli. W międzyczasie może oczywiście przeglądać i modyfikować zmienne, rejestry mikrokontrolera itp.

_reklama_

Aby wykorzystać JTAG, oprócz wyposażonego w niego mikrokontrolera, potrzebujemy także specjalnego programatora o tej samej nazwie oraz środowiska programowania, które jest w stanie obsłużyć debuggowanie dla danej rodziny układów.

Warto wiedzieć, że w przypadku wielu popularnych mikrokontrolerów, jak np. Atmega16, Atmega32, Atmega64 itp. JTAG jest domyślnie aktywny - efektem jest często brak dostępu do JTAG’owych portów, niezależnie od działań programu. Może to wprowadzać w błąd początkujących, którzy prawdopodobnie będą szukać źródła problemu w kodzie lub konfiguracji programatora.

Hasła powiązane z JTAG: USBasp, STK500v2, AVR Studio (Atmel Studio), C, AVR, ARM, STK200

Poprzednie: ISKRA «» Następne: KANDA

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu