Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

IR

Poprzednie: Inventor (Autodesk Inventor) «» Następne: ISKRA

IR - Z ang. Infrared, czyli podczerwień. Jest to promieniowanie świetlne w zakresie długości fali od 780nm, aż do 1mm. Jest to światło niewidzialne dla ludzkiego oka, możliwa jest jednak jego obserwacja przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń. Cechą charakterystyczną podczerwieni jest fakt, że jest bezpośrednio związana z ilością energii cieplnej wydzielanej przez obiekty. Im więcej energii wydobywa się z danego przedmiotu, tym „jaśniej” on świeci w świetle IR. Zależność tą wykorzystuje się bardzo często w ramach noktowizji (widzenia w ciemnościach), umożliwia także bezdotykowe badanie temperatury oraz wizualne lokalizowanie usterek (nieszczelności, nadmiernie grzejących się elementów) i obszarów zagrożonych pożarem.

W robotyce IR wykorzystuje się w wielu zastosowaniach - głównie w czujnikach optycznych, gdyż praca w tym paśmie ogranicza wpływ światła otoczenia na wyniki pomiarów. Jednym z najpowszechniejszych przykładów takich czujników są transoptory odbiciowe (CNY70, TCRT5000 itd.) oraz dalmierze optyczne (wszystkie tzw. SHARPy). Podczerwień jest również wykorzystywana w zdalnym sterowaniu. Tor transmisji zbudowany jest z nadajnika fal świetlnych (diody IR nadawczej) oraz odbiornika fal świetlnych (diody IR odbiorczej). Niekiedy w roli odbiornika wykorzystuje się zintegrowane układy ze wzmacniaczem i demodulatorem, jak chociażby popularne TSOPy.

_reklama_

Warto wiedzieć, że w dość prosty sposób można sprawdzić, czy dioda IR świeci - wystarczy wykorzystać cyfrowy aparat fotograficzny, np. wbudowany w telefon komórkowy i spojrzeć przez niego na tą diodę - zapalona dioda IR będzie miała kolor jasnofioletowy. Na forum istnieje bardzo ciekawy artykuł o teoretycznych aspektach wykorzystania podczerwieni w robotyce amatorskiej.

Poprzednie: Inventor (Autodesk Inventor) «» Następne: ISKRA

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu