Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

I2C (TWI)

Poprzednie: HobbyKing «» Następne: Inventor (Autodesk Inventor)

I2C (TWI) - Nazwa dwuprzewodowego interfejsu, służącego do przesyłania danych pomiędzy dwoma lub większą ilością układów cyfrowych. I2C zostało stworzone przez firmę Philips, a nazwa TWI określa ten sam interfejs, ale jest stosowana przez firmę Atmel. Istnieje również technologia SMBus, stworzona przez Intela w oparciu o I2C, nieco dokładniej ustandaryzowana, choć wciąż zachowująca możliwość szybkiego przepisania programu obsługi w celu łatwego „przechodzenia” pomiędzy tymi interfejsami.

I2C pozwala na komunikację pomiędzy wieloma, po części „samodzielnymi” urządzeniami, które na ogół nie wymagają szybkiej transmisji danych. Do komunikacji wykorzystuje się w sumie dwa przewody sygnałowe, podciągnięte do źródła zasilania przez rezystory pull-up, oraz wspólną masę. SDA, czyli linia danych, służy do przesyłania danych np. w postaci komend do innego układu. Linia zegarowa - SCL - służy do synchronizacji w czasie nadawania i odbierania informacji przez podłączone urządzenia.

Do najważniejszych cech interfejsu należy zaliczyć początkowo niewielką prędkość działania, bo „jedynie” 100kb/s, choć w roku 1990 zwiększono do 400kb/s, a w 1998 dodano do wersji drugiej interfejsu obsługę HSM (High Speed Mode), co pozwala obecnie na rozwinięcie prędkości transferu danych nawet do 3,4Mb/s. Warto również wspomnieć o 7-bitowej przestrzeni adresowej, która coraz częściej przyczynia się do „kolizji” danych, gdyż z każdym rokiem trudniej jest o zapewnienie indywidualnego adresu urządzenia, gdy istnieją ich setki tysięcy; producenci rzadko przejmują się też możliwościami konfiguracji I2C w swoich produktach, skazując odbiorców na predefiniowane wartości - m.in. adresu właśnie.

Poprzednie: HobbyKing «» Następne: Inventor (Autodesk Inventor)

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu