Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Hexapod

Poprzednie: HD44780 «» Następne: HobbyKing

Hexapod - Sześcionożny robot kroczący, zainspirowany przez przyrodę (sześcionożne owady). Hexapody różnią się w zależności od budowy - istnieją konstrukcje zbudowane w oparciu o zaledwie kilka silników, gdzie zazwyczaj z góry określony jest sposób poruszania się, są roboty posiadające 12 stopni swobody, ale najwięcej możliwości i najbardziej zbliżone do naturalnych ruchów daje konstrukcja z 18 stopniami swobody - po 3 na odnóże.

Większość hexapodów budowanych przez robotyków-amatorów, opiera się na serwach modelarskich sterowanych serwokontrolerem, czasami są wyposażane w dodatkowe układy do zdalnej komunikacji z operatorem lub integracji rozmaitych czujników, bywa też, że takie funkcje są implementowane bezpośrednio w samym serwokontrolerze. Kilka przykładowych konstrukcji można znaleźć w Katalogu Robotów, dostępne są także sklepy sprzedające podzespoły takie, jak powycinane na maszynie numerycznej elementy ‘podwozia’, serwa modelarskie oraz łatwe w obsłudze serwokontrolery.

Przykładowy hexapod zbudowany na serwach modelarskich
Grafika: Przykładowy hexapod zbudowany na serwach modelarskich

Hasła powiązane z Hexapod: Serwo modelarskie, Kinematyka odwrotna, Katalog robotów

Poprzednie: HD44780 «» Następne: HobbyKing

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu