Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Hexapod

Poprzednie: HD44780 «» Następne: HobbyKing

Hexapod - Sześcionożny robot kroczący, zainspirowany przez przyrodę (sześcionożne owady). Hexapody różnią się w zależności od budowy - istnieją konstrukcje zbudowane w oparciu o zaledwie kilka silników, gdzie zazwyczaj z góry określony jest sposób poruszania się, są roboty posiadające 12 stopni swobody, ale najwięcej możliwości i najbardziej zbliżone do naturalnych ruchów daje konstrukcja z 18 stopniami swobody - po 3 na odnóże.

Większość hexapodów budowanych przez robotyków-amatorów, opiera się na serwach modelarskich sterowanych serwokontrolerem, czasami są wyposażane w dodatkowe układy do zdalnej komunikacji z operatorem lub integracji rozmaitych czujników, bywa też, że takie funkcje są implementowane bezpośrednio w samym serwokontrolerze. Kilka przykładowych konstrukcji można znaleźć w Katalogu Robotów, dostępne są także sklepy sprzedające podzespoły takie, jak powycinane na maszynie numerycznej elementy ‘podwozia’, serwa modelarskie oraz łatwe w obsłudze serwokontrolery.

Przykładowy hexapod zbudowany na serwach modelarskich
Grafika: Przykładowy hexapod zbudowany na serwach modelarskich

Hasła powiązane z Hexapod: Serwo modelarskie, Kinematyka odwrotna, Katalog robotów

Poprzednie: HD44780 «» Następne: HobbyKing

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.