Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

HD44780

Poprzednie: GPS «» Następne: Hexapod

HD44780 - jeden z najczęściej stosowanych kontrolerów wyświetlaczy alfanumerycznych LCD stosowanych w robotyce. Swoją popularność zawdzięcza głównie prostemu interfejsowi oraz co za tym idzie bardzo prostymi procedurami obsługi LCD. Wielu producentów wyświetlaczy alfanumerycznych LCD integruje sterownik HD44780 z ich produktem. Przykład wyświetlacza opartego o HD44780 dostępnego w sklepie Botland.

Wygląd wyświetlacza
Grafika: Wygląd wyświetlacza

Protokoły obsługi sterownika HD44780 są wspierane przez BASCOM-a, dlatego ze względu na proste i gotowe funkcje wyświetlacze te są bardzo często stosowane i wykorzystywane przez początkujących robotyków. Najprostszy sposób podłączenia takiego wyświetlacza wykorzystującego 4 linie danych opisuje poniższa tabelka:

Opis wyprowadzeń
Grafika: Opis wyprowadzeń

Więcej informacji o wyświetlaczach tego typu wraz z przykładowymi programami w Bascomie oraz C można znaleźć w artykule Podłączanie i obsługa urządzeń zewnętrznych w robotyce i elektronice.

Hasła powiązane z HD44780: Botland, BASCOM-AVR, C, AVR

Poprzednie: GPS «» Następne: Hexapod

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu