Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

HD44780

Poprzednie: GPS «» Następne: Hexapod

HD44780 - jeden z najczęściej stosowanych kontrolerów wyświetlaczy alfanumerycznych LCD stosowanych w robotyce. Swoją popularność zawdzięcza głównie prostemu interfejsowi oraz co za tym idzie bardzo prostymi procedurami obsługi LCD. Wielu producentów wyświetlaczy alfanumerycznych LCD integruje sterownik HD44780 z ich produktem. Przykład wyświetlacza opartego o HD44780 dostępnego w sklepie Botland.

Wygląd wyświetlacza
Grafika: Wygląd wyświetlacza

Protokoły obsługi sterownika HD44780 są wspierane przez BASCOM-a, dlatego ze względu na proste i gotowe funkcje wyświetlacze te są bardzo często stosowane i wykorzystywane przez początkujących robotyków. Najprostszy sposób podłączenia takiego wyświetlacza wykorzystującego 4 linie danych opisuje poniższa tabelka:

Opis wyprowadzeń
Grafika: Opis wyprowadzeń

Więcej informacji o wyświetlaczach tego typu wraz z przykładowymi programami w Bascomie oraz C można znaleźć w artykule Podłączanie i obsługa urządzeń zewnętrznych w robotyce i elektronice.

Hasła powiązane z HD44780: Botland, BASCOM-AVR, C, AVR

Poprzednie: GPS «» Następne: Hexapod

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.