Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

GPS

Poprzednie: Freestyle «» Następne: HD44780

GPS - System nawigacji satelitarnej. Umożliwia otrzymanie informacji o aktualnym czasie, dokładnym położeniu geograficznym, prędkości i wysokości n.p.m., niezależnie od warunków pogodowych, w każdym miejscu na Ziemi, w którym w zakresie „widzialności” znajdują się przynajmniej 4 satelity. Aby uzyskać te informacje, wystarczy mieć urządzenie zwane odbiornikiem GPS. Większość z nich pozwala obecnie na nałożenie otrzymywanych z systemu współrzędnych geograficznych na wirtualną mapę wyświetlaną na ekranie, co pozwala na lepszą orientację w terenie oraz możliwość np. wyznaczenia optymalnej trasy do celu, z wykorzystaniem dróg i innych elementów transportu lądowego. Systemy GPS wykorzystuje się także w lotnictwie, w szczególności do ograniczania powietrznych „korków” nad lotniskami oraz w transporcie morskim jako podstawowy element nawigacji. GPS zaczął się rozwijać w latach 60-tych, początkowo był wykorzystywany jedynie przez wojsko USA, jednak z czasem dostrzeżono inne możliwe zastosowania w strefach cywilnych i przemysłowych (komercyjnych).

Prosty w użyciu moduł GPS firmy Parallax
Grafika: Prosty w użyciu moduł GPS firmy Parallax

Zastosowania GPS w robotyce amatorskiej dopiero raczkują i niewiele można znaleźć powiązanych z tą technologią projektów. Faktem jednak jest, że coraz więcej firm udostępnia tanie moduły GPS, które są w stanie komunikować się z mikrokontrolerem przy pomocy popularnych interfejsów jak USART, czy I2C, co może być czynnikiem przyspieszającym powstawanie takich projektów w przyszłości.

Poprzednie: Freestyle «» Następne: HD44780

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu