Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

GPS

Poprzednie: Freestyle «» Następne: HD44780

GPS - System nawigacji satelitarnej. Umożliwia otrzymanie informacji o aktualnym czasie, dokładnym położeniu geograficznym, prędkości i wysokości n.p.m., niezależnie od warunków pogodowych, w każdym miejscu na Ziemi, w którym w zakresie „widzialności” znajdują się przynajmniej 4 satelity. Aby uzyskać te informacje, wystarczy mieć urządzenie zwane odbiornikiem GPS. Większość z nich pozwala obecnie na nałożenie otrzymywanych z systemu współrzędnych geograficznych na wirtualną mapę wyświetlaną na ekranie, co pozwala na lepszą orientację w terenie oraz możliwość np. wyznaczenia optymalnej trasy do celu, z wykorzystaniem dróg i innych elementów transportu lądowego. Systemy GPS wykorzystuje się także w lotnictwie, w szczególności do ograniczania powietrznych „korków” nad lotniskami oraz w transporcie morskim jako podstawowy element nawigacji. GPS zaczął się rozwijać w latach 60-tych, początkowo był wykorzystywany jedynie przez wojsko USA, jednak z czasem dostrzeżono inne możliwe zastosowania w strefach cywilnych i przemysłowych (komercyjnych).

Prosty w użyciu moduł GPS firmy Parallax
Grafika: Prosty w użyciu moduł GPS firmy Parallax

Zastosowania GPS w robotyce amatorskiej dopiero raczkują i niewiele można znaleźć powiązanych z tą technologią projektów. Faktem jednak jest, że coraz więcej firm udostępnia tanie moduły GPS, które są w stanie komunikować się z mikrokontrolerem przy pomocy popularnych interfejsów jak USART, czy I2C, co może być czynnikiem przyspieszającym powstawanie takich projektów w przyszłości.

Poprzednie: Freestyle «» Następne: HD44780

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.