Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Fototranzystor

Poprzednie: Forbot «» Następne: Freestyle

Fototranzystor - Optoelektroniczny element, znajdujący w elektronice i robotyce zastosowanie jako 'czujnik światła' (fotodetektor). Podobnie jak tradycyjny tranzystor, zbudowany jest on na strukturze półprzewodnikowej, przy czym obszar bazy (złącze baza-kolektor) zbudowany jest jako fotodioda i poddawany promieniowaniu świetlnemu wytwarza prąd. W przeciwieństwie do zwykłej fotodiody, wytwarzany prąd bazy jest dodatkowo 'wzmacniany', co skutkuje znacznie lepszą czułością, kosztem niższej częstotliwości granicznej.

Poglądowe zdjęcie fototranzystora
Grafika: Poglądowe zdjęcie fototranzystora

Symbol fototranzystora
Grafika: Symbol fototranzystora

Przykładowe wykorzystanie fototranzystora w robotyce jest przedstawione w artykule o budowie najprostszego robota dla początkujących. Można je także znaleźć w transoptorach, które w wersji odbiciowej są często stosowane w robotach kategorii Line Follower, Sumo oraz Minisumo.

Fototranzystory wyglądem przypominają diody LED, czasami mają przyciemnianą soczewkę, co w dużym stopniu determinuje zakres fal świetlnych, na jakie dany model fototranzystora jest najbardziej czuły.

Hasła powiązane z Fototranzystor: KTIR0711S, CNY70, Światłolub, Transoptor, Waldek

Poprzednie: Forbot «» Następne: Freestyle

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.