Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Fototranzystor

Poprzednie: Forbot «» Następne: Freestyle

Fototranzystor - Optoelektroniczny element, znajdujący w elektronice i robotyce zastosowanie jako 'czujnik światła' (fotodetektor). Podobnie jak tradycyjny tranzystor, zbudowany jest on na strukturze półprzewodnikowej, przy czym obszar bazy (złącze baza-kolektor) zbudowany jest jako fotodioda i poddawany promieniowaniu świetlnemu wytwarza prąd. W przeciwieństwie do zwykłej fotodiody, wytwarzany prąd bazy jest dodatkowo 'wzmacniany', co skutkuje znacznie lepszą czułością, kosztem niższej częstotliwości granicznej.

Poglądowe zdjęcie fototranzystora
Grafika: Poglądowe zdjęcie fototranzystora

Symbol fototranzystora
Grafika: Symbol fototranzystora

Przykładowe wykorzystanie fototranzystora w robotyce jest przedstawione w artykule o budowie najprostszego robota dla początkujących. Można je także znaleźć w transoptorach, które w wersji odbiciowej są często stosowane w robotach kategorii Line Follower, Sumo oraz Minisumo.

Fototranzystory wyglądem przypominają diody LED, czasami mają przyciemnianą soczewkę, co w dużym stopniu determinuje zakres fal świetlnych, na jakie dany model fototranzystora jest najbardziej czuły.

Hasła powiązane z Fototranzystor: KTIR0711S, CNY70, Światłolub, Transoptor, Waldek

Poprzednie: Forbot «» Następne: Freestyle

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu