Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Enkoder optyczny

Poprzednie: Enkoder magnetyczny «» Następne: EV3

Enkoder optyczny - Urządzenie optoelektroniczno-mechaniczne, którego zadaniem jest pomiar wychylenia kątowego lub prędkości obrotowej badanego obiektu. Enkodery optyczne składają się z dwóch podstawowych elementów: czujnika optycznego w formie bariery optycznej (transoptor szczelinowy) lub czujnika koloru (transoptor odbiciowy) oraz dopasowanej do niego tarczy ze szczelinami lub namalowanymi czarno-białymi polami.

_reklama_

Enkodery optyczne są jednymi z najłatwiejszych do zrealizowania w domu - wystarczy do osi silnika przymocować wydrukowaną tarczę (ciekawy generator tarcz do enkoderów można znaleźć na forum) i następnie skierować na nią transoptor odbiciowy, np. CNY70. Stałe monitorowanie spadku napięcia na fototranzystorze pozwoli na obserwację jego zmian w zależności od koloru paska na tarczy, który aktualnie znajduje się pod transoptorem. Można również wykorzystać np. gotową tarczę z otworami, wydobytą ze starej, komputerowej myszy kulkowej, nasuwając ją na oś silnika i umieszczając jej "dziurkowany" brzeg pomiędzy fototranzystorem i diodą IR transoptora szczelinowego.

Przykład enkodera optycznego "domowej roboty"
Grafika: Przykład enkodera optycznego "domowej roboty"

Oba te rozwiązania są bardzo często spotykane w konstrukcjach na forum Forbot.pl jako jedne z najtańszych, choć niestety również najmniej dokładnymi. Istnieją oczywiście fabryczne enkodery optyczne - wykorzystują one przeźroczyste tarcze z nadrukowanym "kodem", co pozwala na tworzenie enkoderów zarówno inkrementalnych, jak i absolutnych.

Hasła powiązane z Enkoder optyczny: KTIR0711S, CNY70, Enkoder inkrementalny (przyrostowy), Enkoder magnetyczny

Poprzednie: Enkoder magnetyczny «» Następne: EV3

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.