Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Enkoder optyczny

Poprzednie: Enkoder magnetyczny «» Następne: EV3

Enkoder optyczny - Urządzenie optoelektroniczno-mechaniczne, którego zadaniem jest pomiar wychylenia kątowego lub prędkości obrotowej badanego obiektu. Enkodery optyczne składają się z dwóch podstawowych elementów: czujnika optycznego w formie bariery optycznej (transoptor szczelinowy) lub czujnika koloru (transoptor odbiciowy) oraz dopasowanej do niego tarczy ze szczelinami lub namalowanymi czarno-białymi polami.

_reklama_

Enkodery optyczne są jednymi z najłatwiejszych do zrealizowania w domu - wystarczy do osi silnika przymocować wydrukowaną tarczę (ciekawy generator tarcz do enkoderów można znaleźć na forum) i następnie skierować na nią transoptor odbiciowy, np. CNY70. Stałe monitorowanie spadku napięcia na fototranzystorze pozwoli na obserwację jego zmian w zależności od koloru paska na tarczy, który aktualnie znajduje się pod transoptorem. Można również wykorzystać np. gotową tarczę z otworami, wydobytą ze starej, komputerowej myszy kulkowej, nasuwając ją na oś silnika i umieszczając jej "dziurkowany" brzeg pomiędzy fototranzystorem i diodą IR transoptora szczelinowego.

Przykład enkodera optycznego "domowej roboty"
Grafika: Przykład enkodera optycznego "domowej roboty"

Oba te rozwiązania są bardzo często spotykane w konstrukcjach na forum Forbot.pl jako jedne z najtańszych, choć niestety również najmniej dokładnymi. Istnieją oczywiście fabryczne enkodery optyczne - wykorzystują one przeźroczyste tarcze z nadrukowanym "kodem", co pozwala na tworzenie enkoderów zarówno inkrementalnych, jak i absolutnych.

Hasła powiązane z Enkoder optyczny: KTIR0711S, CNY70, Enkoder inkrementalny (przyrostowy), Enkoder magnetyczny

Poprzednie: Enkoder magnetyczny «» Następne: EV3

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu