Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Enkoder magnetyczny

Poprzednie: Enkoder inkrementalny (przyrostowy) «» Następne: Enkoder optyczny

Enkoder magnetyczny - Urządzenia wykorzystujące najczęściej efekt Halla do pomiaru kątowego wychylenia lub prędkości obrotowej badanego obiektu. Enkodery magnetyczne nie wymagają bezpośredniego kontaktu pomiędzy czujnikiem, a np. wirującą osią, dlatego charakteryzują się dużą trwałością (ze względu na mniej ruchomych elementów).

Występują enkodery magnetyczne zabudowane, występują najczęściej w zastosowaniach przemysłowych i posiadają pyło- i wodoszczelną obudowę. Rozwiązanie takie wymaga najczęściej stosowania łożysk, ale za to stała odległość czujnika od wirującego magnesu pozwala na dokładniejsze pomiary.

Istnieją też enkodery magnetyczne „otwarte”, znacznie popularniejsze w robotyce amatorskiej, gdzie sam czujnik Halla ma postać układu scalonego, nad którym obraca się magnes połączony z osią wirującego obiektu.

Największą zaletą enkoderów magnetycznych (w porównaniu np. z optycznymi) jest dopuszczalna dużą odległość pomiędzy czujnikiem a magnesem oraz duża odporność na wibracje i uderzenia.

Hasła powiązane z Enkoder magnetyczny: Enkoder inkrementalny (przyrostowy), Czujnik Halla, Enkoder optyczny

Poprzednie: Enkoder inkrementalny (przyrostowy) «» Następne: Enkoder optyczny

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu