Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Enkoder inkrementalny (przyrostowy)

Poprzednie: Electropark «» Następne: Enkoder magnetyczny

Enkoder inkrementalny (przyrostowy) - Urządzenie, którego zadaniem jest przeliczanie kolejnych cykli obrotu wału wejściowego o określony kąt, na impulsy. Wartość tą podaje się na ogół w formie ilości impulsów przypadających na pełen obrót, a określa mianem rozdzielczości enkodera. Im większa ta wartość, tym dokładniej można określić pozycję obracanego elementu, z którym enkoder jest połączony.

Enkoder inkrementalny generuje podczas pracy dwa sygnały, z czego jeden z nich jest przesunięty względem drugiego w fazie o 90 stopni. Pozwala to na jednoznaczne określenie kierunku obrotu badanego elementu.

Urządzenia te coraz częściej są wykorzystywane w robotyce amatorskiej, szczególnie biorąc pod uwagę coraz większą popularność kategorii Micro Mouse. Stają się również popularne w kategorii Line Follower Enhanced, gdzie mogą przyczynić się do znacznie dokładniejszego pokierowania robotem podczas omijania przeszkody. Istnieje także pomysł, w którym zwykłe Line Follower mogłyby przy pomocy enkoderów i szybkiej pamięci mapować trasę i następnie wykorzystać ją do optymalizacji przejazdu.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Enkodery? Precyzyjna kontrola ruchu!

Hasła powiązane z Enkoder inkrementalny (przyrostowy): Enkoder magnetyczny, Czujnik Halla, Enkoder optyczny

Poprzednie: Electropark «» Następne: Enkoder magnetyczny

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu