Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Enkoder inkrementalny (przyrostowy)

Poprzednie: Electropark «» Następne: Enkoder magnetyczny

Enkoder inkrementalny (przyrostowy) - Urządzenie, którego zadaniem jest przeliczanie kolejnych cykli obrotu wału wejściowego o określony kąt, na impulsy. Wartość tą podaje się na ogół w formie ilości impulsów przypadających na pełen obrót, a określa mianem rozdzielczości enkodera. Im większa ta wartość, tym dokładniej można określić pozycję obracanego elementu, z którym enkoder jest połączony.

Enkoder inkrementalny generuje podczas pracy dwa sygnały, z czego jeden z nich jest przesunięty względem drugiego w fazie o 90 stopni. Pozwala to na jednoznaczne określenie kierunku obrotu badanego elementu.

Urządzenia te coraz częściej są wykorzystywane w robotyce amatorskiej, szczególnie biorąc pod uwagę coraz większą popularność kategorii Micro Mouse. Stają się również popularne w kategorii Line Follower Enhanced, gdzie mogą przyczynić się do znacznie dokładniejszego pokierowania robotem podczas omijania przeszkody. Istnieje także pomysł, w którym zwykłe Line Follower mogłyby przy pomocy enkoderów i szybkiej pamięci mapować trasę i następnie wykorzystać ją do optymalizacji przejazdu.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Enkodery? Precyzyjna kontrola ruchu!

Hasła powiązane z Enkoder inkrementalny (przyrostowy): Enkoder magnetyczny, Czujnik Halla, Enkoder optyczny

Poprzednie: Electropark «» Następne: Enkoder magnetyczny

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.