Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Dioda LED

Poprzednie: Datasheet «» Następne: Dremel

Dioda LED - Półprzewodnikowy element elektroniczny emitujący promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu. Diody Led są powszechnie wykorzystywane w robotyce amatorskiej jako wszelkiego rodzaju "kontrolki" podświetlenia itp. Oraz jako elementy tworzące falę podczerwienii w różnego rodzaju "pilotach" do zdalnego kierowania lub urządzeniach przesyłania danych. Są również kluczowymi elementami transoptorów oraz czujników odbiciowych.

Typowa dioda led z podpisanymi elektrodami...
Grafika: Typowa dioda led z podpisanymi elektrodami...

Diody led są sterowane prądowo oznacza to, iż napięcie pracy jest w zasadzie dowolne, regulacji i kontroli wymaga jedynie prąd dostarczany do diody. Informacje o maksymalnym prądzie znajdziemy w nocie katalogowej danej diody. Prąd jaki przepływa przez diodę regulujemy odpowiednim rezystorem podłączonym szeregowo do diody.

Na przykład dla typowej czerwonej 5 milimetrowej diody która potrzebuje prądu około 5mA opornik przy napięciu 5V musi mieć wartość 1Kohma. Diody LED są również elementami o stałej polaryzacji tzn. przewodzą prąd tylko w jedną stronę.

Poprzednie: Datasheet «» Następne: Dremel

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje $ile_hasel") ?> haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.