Leksykon robotyki

Nawigacja: Strona głównaWyszukiwarkaKontakt

Dioda LED

Poprzednie: Datasheet «» Następne: Dremel

Dioda LED - Półprzewodnikowy element elektroniczny emitujący promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu. Diody Led są powszechnie wykorzystywane w robotyce amatorskiej jako wszelkiego rodzaju "kontrolki" podświetlenia itp. Oraz jako elementy tworzące falę podczerwienii w różnego rodzaju "pilotach" do zdalnego kierowania lub urządzeniach przesyłania danych. Są również kluczowymi elementami transoptorów oraz czujników odbiciowych.

Typowa dioda led z podpisanymi elektrodami...
Grafika: Typowa dioda led z podpisanymi elektrodami...

Diody led są sterowane prądowo oznacza to, iż napięcie pracy jest w zasadzie dowolne, regulacji i kontroli wymaga jedynie prąd dostarczany do diody. Informacje o maksymalnym prądzie znajdziemy w nocie katalogowej danej diody. Prąd jaki przepływa przez diodę regulujemy odpowiednim rezystorem podłączonym szeregowo do diody.

Na przykład dla typowej czerwonej 5 milimetrowej diody która potrzebuje prądu około 5mA opornik przy napięciu 5V musi mieć wartość 1Kohma. Diody LED są również elementami o stałej polaryzacji tzn. przewodzą prąd tylko w jedną stronę.

Poprzednie: Datasheet «» Następne: Dremel

Wpisz szukane hasło:

Spis alfabetyczny: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSŚTuUVWZŻ lub Wszystkie hasła

Najnowsze hasła

EV3 Ketchup House AVR Xmega Datasheet
LabVIEW CAN IR PWM
PCB Silniki szczotkowe USB Biped

Czym jest leksykon robotyki?

Leksykon robotyki to nowe przedsięwzcięcie Forbot.pl - największego w Polsce wortalu o robotyce amatorskiej, mające na celu stworzenie bazy wyrażeń specyficznej dla tematyki całego serwisu. Treść niniejszego leksykonu opracowywana jest przez redakcję Forbot.pl oraz przez użytkowników, którzy w dowolnym momencie mogą zgłaszać własne hasła. Aktualnie w serwisie znajdują się definicje 139 haseł, baza słów sukcesywnie rozbudowywana jest od czerwca 2012 roku.

Copyright Treker, FORBOT.pl - robotyka amatorska, polityka prywatności leksykonu